Csillag Péter: Az angyallétről, a HunBAN elnökségéről és az angyaltőke fontosságáról I Kanapé Pitch vol 79. I Tőkeportál Podcast
Tőkeblog, 2024.01.23
A Kanapé Podcast sorozattal az a célunk, hogy emberközelbe hozzuk a startup-ökoszisztéma agilis és céltudatos tagjait és így motiváljuk és a belépőket a belépésre, és a bentlévőket az összefogásra, a tettrekészségre. A részvétel a fontos, nem a győzelem!
Mostani epizódunkban Csillag Péter, a HunBAN elnöke, a 2023-as Év Befektetője kategória egyik győztese beszélget Szeles Nórával az angyallétről, a befektetések fontosságáról, a HunBAN, a hazai Angyal Befektetők Egyesületének elmúlt 2 évben elért eredményeiről, rendezvényeiről és jövőbeli terveiről. Szó esik a HunBAN megújult tagsági feltételeiről is.
Hallgasd meg a teljes podcast beszélgetést itt:
Péter neve minden bizonnyal ismerősen hangzik, amióta a Starschema általa alapított információtechnológiai cégből rendkívül sikeresen exitált az alapítótársával együtt, Ezután úgy döntött, hogy a hazai startup és innovációs ökoszisztéma erősítésével fog foglalkozni, s azon belül is az angyalbefektetések élénkítésével. Ma két éve, hogy elvállalta a HunBAN elnökségi pozícióját.
Péter életében az elmúlt időszak a változásokról szólt: az energiáit, amiket korábban a Starschema vezetésére, illetve az exitre való felkészülésre, az exitnek a lefolytatására fordított, igyekezett más területekre átvezetni, és a HunBAN működését stabilizálni. Ennek meg is lett az eredménye: sikerült a korábbi, viszonylag minimális tagszámot dinamikusan növelni, jelenleg így hozzávetőlegesen 50 taggal működnek. A belépés feltételeit az „angyalélet” felpörgetésével sikerült vonzóvá tenni. A tagságnak nagyon egyszerű, tényszerű feltételei vannak. Szükséges két már meglévő tag beajánlása, a jelentkezőnek el kell fogadni az etikai kódexet, illetve egy csatlakozási nyilatkozat, és az éves tagdíjat be kell fizetnie. Péter hangsúlyozza: csak annak érdemes jelentkezni, akinek a megtakarításai és az időbeosztása is lehetővé teszi az aktív, és diverzifikációt is megengedő befektetéseket, képes kockázatot és együttműködést vállalni. Egy-egy befektetés minimum 5000 EUR-nyi tőkét kíván, és szindikálni, azaz együttesen kell befektetni, ezen befektetési formánál már bonyolultabbak a szerződések, az ügyvédi költségek viszonylag magasak és jelentősen nagy a kockázat. Ráadásul nemcsak a diverzifikáció, hanem a befektetések száma is: szakmai szabály, hogy minimum 10-20, vagy akár több, mint 20 startupba érdemes fektetni ahhoz, hogy hogy reális esély legyen a befektetett tőke megtérülésére és jelentős profitra. Péter célja a jelenlegi tagságot duplázni, és így felzárkózni a régióhoz, mert tőlünk keletebbre is, a Baltikumon nagyon szervezett és fejlődő, népes angyalvilág van, akik már a befektetési környezetet is tudják formálni egyrészt jó példákkal, másrészt érdekérvényesítéssel is.
Péter kezdeményezésére a HunBAN eredményesen létrehozta a szakmai társult tag tagsági pozíciót is, ami a magánbefektető, magánszemély angyalokon kívül a korai fázisú startupokba befektető alapoknak, inkubátoroknak is jó lehetőség a befektetési lehetőségek vadászására, a partneri netvörk építésre is.
A HunBAN anyaszervezete az EBAN, a European Business Angel Network. Mint EBAN tagok, több testvérszervezetük is van a környező és távolabbi európai országokban, amelyek megmutatják azt az utat, amelyen haladva meghatározó, nagy és aktív szervezetekké tudnak válni egy-egy országban. Az EBAN célja, hogy egységesítse az egész Európára kiterjedő hozzájuk csatlakozó angyaltevékenységeket és segítse az üzleti angyalokat egy szervezetbe összeszervezni, hatékonyságukat növelni, a startupokhoz, a befektetési lehetőséghez való jutásukat támogatni, és a meglévő, illetve leendő angyalokat is edukálni.
A HunBAN az elmúlt két évben folyamatosan szervezett rendezvényeket, fölépítettek egy nagyon hatékony rendezvénystruktúrát. Így jöttek létre a kéthavonta tartandó meetupok, amely egy tudásmegosztó rendezvényforma, továbbá a szintén kéthavonta létrejött, s csak a tagoknak, illetve a leendő tagoknak szóló pitch események, ahova a tőkét kereső startupok jelentkezhetnek, és a közülük kiválasztottak és felkészítettek pitchelhetnek. A legjobbak természetesen kapnak befektetési ajánlatokat az angyalbefektetőktől. Péter jelentős eredménynek tartja, hogy ezekre az eseményekre mostanában akár 30-40 jelentkezés is érkezik.
A rendezvény elején meghallgatják a kiválasztott csapatok által előadott rövid pitcheket, után öt perc Q&A következik és a szakmai rész végén hagyományos pizza és sör alapú networking keretében van lehetősége a befektetőknek jobban megismerni az általuk érdekesnek talált csapatokat. A rendezvény végeztél a HunBAN kiküld egy follow up emailt a tagjainak, hogy feltérképezze az érdeklődési irányokat, majd az erre érkező válaszok alapján proaktívan elkezdik a szindikátusokat összeszervezni.
Az évi egyszer rendezendő nemzetközi Angel Festen tavaly már 200 fölötti létszám jelent meg, köztük nemzetközi előadóik is voltak, például Petra Wolkenstein a Startup Wise Guystól, Paul G. Putz a Danube Angels-től vagy Jacopo Losso az EBAN-től. Két trekken zajlott a rendezvény, az egyik a tudásmegosztó, kerekasztalos szekció, ahol az előadóik voltak, illetve egy másik, csak a startupok pitchelésére kialakított kis színpad.
S hogy miért van szükség az angyaltőkére, és az ezzel kompatibilis crowd-és VC struktúrákra, befektetésekre?
Óriási tömegű az alvótőke, a bankrendszeren kívül felhalmozott vagyon a gazdaságban, amely nem válik működő tőkévé. Az MNB statisztikája szerint 7500 milliárd forintnyi nem működő, alvótőke van a magyar háztartásokban, ami az angyalbefektetések révén működő tőkévé válhat, ahogy a crowdfunding-on keresztül is. Abszolút fontos célja lehetne minden gazdaságpolitikának, hogy minél több csatornán keresztül jutnak a vállalkozások tőkéhez, annál nagyobb a növekedési lehetősége egy gazdaságnak. Ahol viszont nincsen kockázati tőkebefektetés, ott innováció sincsen.
A HunBAN alapszabálya szerint kétszer lehet valakit elnöknek választani, így Péter már csak a most következő két évben töltheti be ezt a pozíciót. Erre az időszakra vannak rövidtávú tervei, többek között az Angel Fest-et megnövelni, Magyarországra hozni egy nemzetközi konferenciát, növelni a taglétszámot. A taglétszám-növelésben külön fontosnak tartja, hogy a skála minden részéről hozzanak egyéneket. A másik oldalról szeretné, hogy a startup világban már eleve aktív, vagy exitált cégvezetők, hozzá hasonlóan, aki valamilyen eredményt elért a cégével, és óhatatlanul is rengeteg tudás fölhalmozott, a megkapott tőke egyrészét befektetve, és hozzá még ezt a tudást hozzáadva egy nagyon hatékony, nagyon jó startup befektető lenne. Majd ezek a befektetők minél nagyobb számosságban jelenjenek meg a HunBAN-nál.
A magyar befektetési kultúrának sokat kell fejlődnie, és ebben akár egy Cápák Között jellegű tévéműsornak van szerepe, de ugyanakkor a bankoknak, a kormányzatnak és a sajtónak is. Legyen egy jó oktatás, mögötte jó tudásanyagot hozzanak a fiatalok, legyen egy kellően megengedő jogszabályi környezet, ahol most vannak lépegetések, és a tőkebőség, amin még bőven kell javítani. Ha ezek a körülmények adottak, akkor elkezd burjánzani a magyar piac, akár a környező regionális, európai vagy globális piacokhoz képest, és akár gyorsabban is el tud kezdeni a startup világ Magyarországon fejlődni.
Ha ezek a feltételek mind, vagy legalább részben megvalósulnak, és élénkülni tudnak az angyalbefektetések csak a nemzetközi színre, akkor a következő 5-10 évben nagyon eredményes fejlődést érhet el végre a hazai startup világban és az angyal kisbefektetői világban is.
További tartalmaink Csillag Péterről:
- Csillag Péter és a Starschema | Tőkeportál Kanapé Pitch epizód #28: https://www.youtube.com/watch?v=SpT5Llj6AwI
- https://tokeblog.hu/kanape-pitch-a-trip-hajorol-ilyen-volt-a-28-epizod/
A HunBAN legközelebbi rendezvénye: https://forms.gle/6r1TjqFMKGgeKQ3b7