2030-ra 300 millárd dollárra nő a platformokon keresztül a gazdaságba lépő tőke
2020.02.23. – Tőkeportál saját tartalom
Cikkünkben néhány érdekes adatot mutatunk be a világ országainak többségében jelentősen fejlődő közösségi finanszírozási piacáról a CrowdCrux cikke alapján. A piac egyes szegmensei jelentősen, és összességében is nőttek a pandémia ellenére, az első félévi megtorpanást sikerült behozniuk.
A közösségi finanszírozás mai formája, a platform-alapú finanszírozás az internet elterjedése, különösen a web2-vel egyidejűleg indult, és az elmúlt 11 évben folyamatosan nőtt. A világ mintegy 2000 közösségi finanszírozási platformján keresztüli tőkebevonás járható útnak bizonyult a vállalkozások hatékony tőkéhez jutásához, különösen olyan vállalkozások számára, amelyek üzleti modelljükből fakadóan bankhitelhez nem tudnak jutni, illetve nem vállalják az eladósodás kockázatát, és a kockázati tőkebevonáshoz még tipikusan túl kicsik. A közösségi finanszírozást a gazdaságpolitika tipikusan az innováció, az állampapírokba nem kerülő megtakarítások bevonása és így a munkahelyteremtés elősegítése érdekében támogatja.
Ahhoz, hogy a közösségi finanszírozás hosszú távon fejlődjön, 4 lényeges elem megfelelő működése szükséges:
- a szabályozás támogató legyen, a befektető-, és a fogyasztóvédelmi szempontok érthetőek, kockázat-arányosak legyenek,
- a kampánygazdák sikeresen vonjanak be tőkét és abból eredményes vállalkozásokat építsenek, legyenek példaértékű sikersztorik, és a sikeresen exitáló alapítók támogassák az utánuk jövőket,
- a befektetőknek (összesítve) pozitív hozamokat kell realizálniuk,
- a platformoknak pedig méretgazdaságossá, fenntarthatóvá kell válniuk.
Az elmúlt évben minden fronton előrelépés történt, mivel a nemzetközi szabályozás az USA-ban és Európában is jelentősen fejlődött, támogatva a szereplők céljainak teljesülését. Az iparág 2025-ig bővülni fog az előrejelzések és becslések szerint, amely pozitív hatással jár a közösségi finanszírozási szereplők működésére és teljesítményére is. Természetesen e szegmensre is erősen hatott a járvány, ami különösen az első félévben fogta vissza a befektetési és a tőkebevonási kedvet egyaránt.
A pandémia hatása és annak ellensúlyozása
Az Európai Crowdfunding Network felmérése szerint a pandémia kitörésekor a közösségi finanszírozási platformok közül a kölcsöncélú közösségi finanszírozás esetében a befektetési volumen közel 50%-al csökkent, míg a részvény-célú aktivitás 30%-al esett vissza. Erre válaszul a platformok több mint 80%-a intézkedéseket vezetett be a befektetések ösztönzésére, többek közt: befektető-védelmi intézkedéseket, többletszolgáltatásokat, mint tréningek, válságkezelési know-how megosztása, iparág-specifikus tanácsadás, és eljárás-egyszerűsítéseket. A támogatás-célú kampányok lényegében stagnáltak, sőt rengeteg kampány indult. A platformok anticiklikus intézkedései és proaktív kommunikációja mellett világszerte felismerték az államok a helyi ökoszisztémák fenntartásának kiemelt fontosságát. Az USA és Kanada mellett Franciaország, Németország, Olaszország és még számos másik ország vezetett be intézkedéseket. A közösségi finanszírozást különösen támogató UK-beli Future Fundról korábban írt bogposztunkban már beszámoltunk, csakúgy mint a Milánó és Velence városa által indított kezdeményezésekről, továbbá részletesen bemutattuk a non-profit szektorbeli kezdeményezéseket is. A hosszú távú trendeket azonban a COVID sem tudja megváltoztatni, az iparág folyamatosan bővül a 2020-ban tapasztalt átmeneti visszaesés ellenére, és fenntartják azokat az előrejelzéseket, amelyek szerint két év múlva már több mint 12 millió sikeresen lezárt kampányt, és 2030-ra több mint 300 milliárd dollár bevont tőkére számíthatnak a kampánygazdák. A CrowdCrux összeállította azon megállapításokat, amelyek jellemezték a 2020. évet.
Eddig közel hat és félmillió kampány indult a világban. A Kickstarter közelíti a négyszázezer sikeresen lezárt kampányt. A bevont tőke 34 milliárd dollárra nőtt, Észak-Amerikában 17 milliárd dollárt gyűjtöttek a vállalkozások közösségi finanszírozás segítségével.
Továbbá:
- 2025-re az elemzések a crowdfunding globális mértékének megháromszorozódását prognosztizálják,
- 6,445,080 kampányt folytattak le összesen a világban, az átlagos sikerráta 22,4%,
- Jelentősen nőtt a közösségi finanszírozás ismerete: az Egyesült Államokban a fogyasztóknak már a 64%-a ismeri a közösségi finanszírozást, amely a legmagasabb arány a világon,
- Átlagosan, a crowdfunding kampányra való felkészülés nettó 11 nap, a kampány időintervalluma 9 hét, az indikációk 42%-a a kampány első és utolsó három napjában érkezik be; az átlagos kampányszöveg hossz 300-500 szó között van,
- A sikeres kampányok 78%-a túl is lépi az előzetesen kitűzött tőkecélt,
- A befektetések 17%-át telefonjukról teszik meg a felhasználók,
- Egy non-profit átlagos kampánymérete 9237$ (3,3M Ft).
A közösségi finanszírozás a kommunikáción keresztüli tőkebevonás
Statisztikai evidencia, hogy a kampánygazdák 126%-al több befektetést gyűjtenek, ha folyamatosan kommunikálnak a befektetőikkel a kampány alatt; a sikeres kampánygazdák átlagosan 4 érdemi haladásról szóló frissítést tesznek közzé az átlagosan 9 hétig tartó kampány alatt.
A követőkből, barátokból, ügyfelekből és támogatókból álló potenciális befektetői mix konverziója célzott hírlevelek, emailek révén a legmagasabb, 53%, Facebook megosztásból 12%-uk konvertál, sőt, minden további 100 Facebook követő 20%-kal növeli a kampánysiker esélyeit.
Az izgalmas statisztikai adatokon túl is lesz mire emlékezni a tavalyi évből. Szerintünk az alábbi 4 korszakalkotó hírt mindenkinek tudnia kell.
1. Az Európai Közösségi Finanszírozási rendelet (ECSP) elfogadása
Ahogy erről is beszámoltunk, az Európai Tőkepiaci Unió (CMU) politikájához igazodva az Európai Parlament két és fél év előkészítés után októberben elfogadta az egész EU-ra kiterjedő, összehangolt közösségi finanszírozási szabályokat. A már hatályos, és novembertől alkalmazandó rendelet alapján a kampánygazdák, mint értékpapír-kibocsátók 5 millió eurót gyűjthetnek az összes tagállamban, és egy platform tevékenységi engedélye a többi tagországban is érvényes lesz.
2. Az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) most márciusban 5 millió dollárra emeli a közösségi finanszírozásban bevonható tőkelimitet a Reg CF szabály szerint
Már márciusban, a pandémia kitörésekor az USA-beli Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) a jelenlegi szabályokról folytatott kiterjedt konzultációt követően lényeges módosításokat javasolt az ökoszisztéma számára. Novemberben a SEC döntéshozó bizottság jóváhagyta az új szabályokat, amelyek a Reg CF finanszírozását 5 millió dollárra emelik a jelenlegi 1,07 millió dollárról, a Reg A +, a Tier II felajánlásait pedig 75 millió dollárra, a jelenlegi 50 millió dollárról. Ezenkívül a D szabályzat 504. szabálya szerint a maximális finanszírozási felső határt 10 millió dollárra emelték 5 millió dollárról.
3. Crowdcube and Seedrs összeolvadása
Európa legnagyobb befektetés-célú platformjai, az egymilliárd fontnyi bevont tőkét elérő Seedrs és a Crowdcube 2011-es megalakulásuk óta versenytársak az Egyesült Királyság crowdfunding piacán. A két platform tevékenysége lefedi Egyesült Királyság korai stádiumú értékpapír-kínálatának több mint 90%-át. Ahogy arról tudósítottunk, aznap, amikor az ECSPR rendelet elfogadásáról szóló hírt vártuk, a két platform októberben jelentette be az egyesülési szándékot.
Ha a szabályozók jóváhagyják, a Seedrs / Crowdcube képes lesz megszüntetni a párhuzamos működési folyamatokat, miközben arra összpontosít, hogy más piacokra terjeszkedjen, és több szolgáltatást kínáljon a vállalkozásoknak és a befektetőknek. Mindkét platform értékes funkciókat hoz az egyesülésbe, különös tekintettel a Seedrs egyedülálló módon sokak szerint a legjobb másodlagos piacot működteti, amely lehetővé teszi a közösségi finanszírozású értékpapírok kereskedését.
4. Republic közösségi finanszírozási platform globális terjeszkedése
A Republic nem az első platform volt a crowdfunding világában, de minden bizonnyal a legszélesebb szolgáltatási körrel rendelkező szolgáltatóként több vertikális terület felépítésére törekedett, az online tőkeszerzés különböző szektorait célozva meg. A Republic korai stádiumban kezdte meg a tőke összekapcsolását a crowdfunding szolgáltatással nem rendelkező piacokkal, mint a kisebbségek céljainak megvalósítása, a női vállalkozók és azon országok, amelyek korábban nem voltak rajta a közösségi finanszírozás térképén. Ma a Republic már nem kizárólag közösségi finanszírozási platform, hanem ingatlanbefektetési piactér, adósságszakértői tanácsadó és kiberbiztonsági megoldásokat is kínálnak. A NextSeed plaformmal való egyesülési szándékot és a globális stratégiát szintén a pandémia alatt jelentették be.
További források: