2022 – Tovább nőtt a crowdfunding piac
A közösségi finanszírozás tudott egyedül növekedni a kockázatitőke-befektetési piacon 2022-ben
2022 egy megpróbáltatásokkal teli év volt az alternatív finanszírozás számára. Ellátásilánc-problémák, szárnyaló infláció, egekbe szökő üzemanyagárak, geopolitikai válságok és piaci volatilitás vad hullámvasútra küldték a piacot. Ennek ellenére a befektetési célú közösségi finanszírozás szempontjából számos pozitív dolog is történt az elmúlt évben: életbe lépett a közösségi finanszírozásról szóló rendelet, és nőtt a volumen. Korábbi írásunk folytatásaként, most a globális közösségi finanszírozási piac eredményeit mutatjuk be.
Tőkeportál saját tartalom, 2023.03.22.
Szerző: Kiss Péter
Az észak-amerikai piac továbbra is kiteszi a globális crowdfunding piac felét. A PitchBook által kiadott „Q4 Venture Monitor First Look” című jelentés az amerikai piac kockázatitőke befektetéseit elemzi:
Forrás: PitchBook
Az ábrán látszik, hogy míg az angyal és seed befektetések visszaesést mutatnak 2022-ben, a befektetési célú közösségi finanszírozás az eddigi legtöbb tranzakciót eredményezte története során, közel 5 ezer tranzakciót mutat a Pitchbook mérése. Ezek közül kiemelkedik 2022 második negyedéve meghaladva a 2 ezer ügyletet. Emellett a trendvonal továbbra is folyamatos növekedést mutat a megvalósított deal-ek terén. Ahogy egyre több cég találja nehéznek a tőke bevonását, úgy egyre többen fordulnak az online módszerekhez, azon belül is a közösségi finanszírozáshoz.
Ami a platformokat illeti, korábbi cikkünkben foglalkoztunk Kanada feltörekvő platformszolgáltatójával, a DealMaker-rel, mely tavaly a harmadik leggyorsabban növekvő kanadai vállalkozásnak lett megnevezve, miután 500%-os éves növekedést produkált. A DealMaker 2022-ben összesen 492 millió USD befektetés közvetítésében segédkezett és bár az USA piacán is megvetni látszik lábát, az Egyesült Államok piacán (egyelőre) nincs kiemelkedő piaci részesedése. A Crowdfund Capital Advisors (CCA) kiadta 2022-es iparági jelentését amely a legátfogóbb piaci elemzés az amerikai befektetési célú közösségi finanszírozás iparágáról (Regulation Crowdfunding). Az észak-amerikai piacon továbbra is a Wefunder a legnagyobb szereplő 560 millió dollárnyi befektetéssel, őt követi a StartEngine 375 millió dollárral. A Wefunder a kampányok számában, a befektetések számában, és a befektetett tőke alapján is első lett. Nem meglepő, hogy a Wefunder lett az első platform, amely átlépte az Atlanti-óceánt, ugyanis december 27-én engedélyt kaptak az ECSPR szabályozás alatt az európai unión belüli működésre Hollandiában (melyről korábban itt és itt írtunk).
A folyamat részekéntirodát nyitottak Amszterdamban, és nemrég létrehozták az európai oldalukat is.
Forrás: Wefunder
Eredmények Európában
Az Európai piacon a Crunchbasen lehet nyomon követni a legnagyobb befektetéseket, amiből kiolvashatóak az általános trendek, és bár a PitchBook adatai azt mutatják, hogy a kockázati tőke finanszírozás visszaesést mutat a 2021-es évhez képest, 2022 így is a második legerősebb év az európai venture capital történetében.
A seed fázisú befektetések volumenét tekintve a brit Crowdcube végzett a dobogó felső fokán. A crowdfunding platform az év során több mint 80 befektetést bonyolított le több mint 20 millió font értékben, de hozzá kell tenni, hogy ez a szám lényegesen elmarad a 2021-es, több mint 200 befektetésüktől.
A franciáknál is kiemelkedő évet zártak: a közösségi finanszírozás átlépte a 2 milliárd Eurós határt. A Mazars és a Francia Közösségi Finanszírozás Egyesület (Financement Participatif France, FPF) által publikált Baromètre 2022 du crowdfunding en France alapján látható, hogy a crowdfunding új csúcsot ért el 2022-ben: több mint 2,3 milliárd Eurót vontak be, ami 25%-kal magasabb, mint a 2021-es évben. Kölcsönök formájában vontak be legtöbb pénzt, ez a szektor a 2021-es 1,6 milliárd Euróról több mint 2 milliárdra nőtt, és a legtöbb kölcsön a kis- és középvállalkozásokhoz került.
A befektetési iparágakat tekintve a francia közösségi finanszírozást az ingatlancélú befektetések vezetik, ez teszi ki az összes finanszírozás kétharmadát, és sokkal gyorsabban növekszik, mint a szektor egésze. A támogatáscélú kampányok összegében visszaesés volt tapasztalható, míg a szociális és környezeti projektek növekedést mutattak.
A CrowdfundingBuzz szerint az olasz startupok és KKV-k saját tőke célú közösségi finanszírozási piacon 72 millió Eurót vontak be, ami 20%-kal kevesebb, mint a 2021-es adat. Ez az első év a piac fennállása (2014) óta, hogy visszaesés tapasztalható. Mindemellett a cégek átlagos minimum tőkecélja ambiciózusabb lett, és 236 ezerről 246 ezer euróra emelkedett a sikeres kampányoknál.
Ami az olasz platformokat illeti, a két legnagyobb szolgáltató piaci részesedése 74% volt: a Mamacrowd 31,2 millió Euró, a Crowdfundme pedig 22,5 millió Euró tőkebevonást tett lehetővé 2022-ben. A Crowdfundme nem csak a teljes forgalom tekintetében végzett előkelő helyen: a növekedés mértékében is első volt +6,1 millió Euróval, utána következett a WeAreStarting +1,1 és a Starsup +0,9 millió Euróval.
Források:
ICYMI: Wefunder Was Approved To Provide Crowdfunding Services In Europe | Crowdfund Insider
These were Europe’s leading seed and early-stage investors in 2022 (siliconrepublic.com)
French Crowdfunding Passes The €2 Billion Mark | Crowdfund Insider
https://scaleupitaly.com/equity-crowdfunding-italian-startups-and-smes-2022/