A közösségi finanszírozás előszobája – az Impact Hub Budapest vállalkozásfejlesztési programjai
Társadalmi problémákra érzékeny brit fiatalok hozták létre az ezredfordulót követően a nemzetközi Impact Hub hálózatot, melyhez az alapítás óta a világ több mint 100 városából csatlakoztak. Minden iroda szervesen kapcsolódik a helyi vállalkozói kultúrához és körökhöz, ugyanakkor részese az aktív nemzetközi kapcsolatrendszerüknek is.
Kép forrása: https://www.facebook.com/ImpactHubBudapest/
Az Impact Hub Budapest, amellett, hogy coworking irodatérként működik, számos programot szervez a vállalkozói szféra szereplői számára. A felelős foglalkoztatást zászlajára tűző civil szervezetek hozták létre az Incorpora hálózatot, melyhez a budapesti Impact Hub is csatlakozott. Ingyenes mentorálási és képzési lehetőséget biztosítanak társas vállalkozást indítók és egyéni vállalkozást kezdők részére. Programjuk során segítséget nyújtanak a vállalkozási ötlet kidolgozásában és a hatékony tervezésben, segítséget nyújtanak az üzleti terv első lépéseihez, valamint kapcsolati tőkével támogatják a startupokat.
Fiatal csapatok fenntarthatósági, környezeti és társadalmi ötleteinek mentorálásával foglalkozik a Social Impact Award, melynek magyarországi szervezője szintén az Impact Hub Budapest.
A Social Impact Award több mint egy díj: a világ legnagyobb fiataloknak szóló képzési és támogatási programja, melynek keretében fenntarthatósági, környezeti és társadalmi innováció témakörébe tartozó ötletek fejlesztését segítik. Rendezvényeken és workshopokon keresztül ismertetik meg a résztvevőket a vállalkozási kultúrával, nemzetközi szinten immár több mint 20 ország 88 városában, több mint 8000 résztvevővel.
A korábbi évek nyertesei mind elkötelezettek abban, hogy ötletükkel az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaihoz is hozzájáruljanak.
A Social Impact Award Hungary 2019-es döntősei. Kép forrása: https://hungary.socialimpactaward.net/
A program négy pilléren nyugszik:
- képzéssel támogatják a résztvevők új társadalmi vállalkozási koncepcióinak kidolgozását,
- vállalkozói tudatosság és készségfejlesztés áll az oktatási tevékenységük fókuszában,
- a résztvevőket bekapcsolják egy nemzetközi vállalkozói közösséggel,
- a legjobb csapatokat mentorálással, és akár kezdőtőkével is támogatják.
Munkájukat partnerszervezetek és -vállalkozások, szakértők és külső mentorok segítik.
A 2019-es magyarországi program döntőseit júniusban hirdették ki. Az ötletgazda csapatok és ötletük egy háromlépcsős inkubációs, mentorálási programban vehettek részt. Habár eltérő fenntarthatósági vagy szociális problémára fókuszáló ötleteket találunk a döntős csapatok között, mégis van egy markáns közös pontjuk: a közösség szerepe minden projektben kiemelt – hasonlóan a közösségi finanszírozáshoz.
A Romama Food Truck projekt célja az autentikus cigány konyhán alapuló street food kínálat kialakítása. A csapat elképzelése szerint az ételeket egy mozgóbüfé segítségével juttatják majd el az érdeklődőkhez. Az ötlet egy magyar roma szervezettel való együttműködésből született, akik Borsodban, egy hátrányos helyzetű kistérségben dolgoznak. A Romamának már most is vannak működő vállalkozásai (pl. Romama Cigány Lakásétterem), de még nem sikerült hatékonyan elérniük a célközönségüket. A projektgazda csapat őket szeretné segíteni egy fenntartható vállalkozást működtetésével, és mindeközben a roma kultúrát is közelebb hozzák a magyar emberekhez. A koncepció a roma fiatalokat is támogatja a tradícióik megtartásában, és egy pozitív szerepmintát kövessenek.
Videó forrása: Social Impact Award, YouTube
Vas Alexa Zsófia és csapata is a 2019-es döntősök közé került. A Low-Cost Robotic Hand ötlete 2017-ben született meg: Alexa még az érettségi előtt kezdett nem izomerővel mozgatható protézisekkel és 3D nyomtatással foglalkozni – ami nem meglepő, hiszen eredetileg orvosnak készült. Jelenleg gépészmérnök egyetemi hallgató, miközben saját vállalkozását építi, amiben nagy szerepe volt a Social Impact Award inkubációs programjának is. Ennek során foglalkoztak az üzleti terv összeállításával, valamint a termék fejlesztésével és validálásával. A jelenleg még prototípus fázisban lévő protézisre már kidolgoztak egy több lábon álló üzleti modellt, amelyben jól megfér egymás mellett a protézisek árusítása és a rászoruló végtaghiányos gyermekek támogatása is. Az időközben háromfősre nőtt csapat a folyamatos versenyzés mellett most angyalbefektetőt keres.
Vas Alexa Zsófia és a Low-Cost Robotic Hand csapata a 2019-es Social Impact Award Hungary eredményhirdetésén, valamint a Low-Cost Robotic Hand egy korábbi prototípusa. Képek forrása: Vas Alexa Zsófia tulajdona.
És hogy mi lehet az inkubációs program döntősei számára a következő lépés?
A folyamatos fejlesztések, vállalkozásépítés, piackutatás és kapcsolatteremtés mellett akár a közösségi finanszírozás segítségével, befektetők bevonásával léphetnek előre a vállalkozásuk életében – hiszen a jól működő vállalkozás mellett a közösség számára annak pozitív társadalmi hatása is döntő lehet.