A világ legmenőbb és legkeményebb startup-támogatási programja is brit?
A Future Fund százmilliárddal száll be startupokba, ha azok magántőkét is be tudnak vonni. A lakossági befektetők a befektetés 20-50%-át vonhatják le személyi jövedelemadójukból
A brit kormány a Covid-19 járvány miatt nehéz helyzetbe került innovatív startupokat jelentős tőkével támogatja, hogy azok elsősorban a Covid-19 miatt jórészt elmaradt befektetéseket állami támogatással gyorsan pótolhassák, és növekedési pályára léphessenek. A feltételek egyszerűek, de egyértelmű, hogy csak a már validált, piacképes cégek számára elérhető.
Az Egyesült Királyság kormánya 250 millió fontot, közel százmilliárd forintnyi tőkét allokált a Future Fund programra 2020 május-szeptember időszakra. A nagy érdeklődésnek köszönhetően ez a keret június végére kimerült; de kibővítették: a kormány már több mint 320 millió fontot allokált több, mint 320 startup vállalkozásnak. A kormány a keretösszeget folyamatosan felülvizsgálja.
A Future Fund célja az, hogy a startup vagy kkv tőkevonzó képességét duplázza: ha a vállalkozás magántőkét von be, például közösségi finanszírozási kampány révén, az állam ehhez még egyszer annyi átváltható kölcsönt ad. Az állami segítséget a kampánygazda társaságot képviselve a vezető befektető igényelheti az erre kialakított felületen akkor, ha a startup:
- Az elmúlt 5 évben (2015 április 1 – 2019 április 19) már legalább £250,000 értékben vont be magántőkét (nem minősülnek bevont tőkének a másodpiaci tranzakciók,
- December 31 előtt alakult meg, brit székhelyű
- Az igényelt kölcsön min. £125.000 – max. £5.000.000, azaz a mostani tőkebevonási kör legalább 125.000 font, amiből a vezető befektető legalább 12.500 fontot vállal. Vezető befektető lehet magánszemély és intézmény is, a tőkebevonás lehet privát, angyal-vagy kockázati tőke, vagy crowdfunding
- Részvényei vagy egyéb értékpapírjai nincsenek bevezetve szabályozott piacokra,
- A munkavállalók legalább fele az Egyesült Királyságban dolgozik vagy a bevételek fele az Egyesült Királyságbeli értékesítésből származik.
- Az átváltható kölcsönre minimum 8%-os éves kamat alkalmazandó. A kamat a konverzió vagy a visszafizetés időpontjáig halmozódik. A kölcsön lejárata 3 év. Konverziót vagy lejáratkor, vagy minősített tőkebevonási kör vagy exit esetén lehet kérni, annak minimum diszkontrátája 20%. Konverziókor a vállalkozás dönthet arról, hogy visszafizeti a felhalmozott kamatot, vagy részvényekké konvertálja azt.
- Emellett a kölcsön lejártakor a befektetők dönthetnek arról, hogy a befektetés részvényekké konvertálása helyett a kölcsön visszafizetését kérik a felhalmozódó kamatokkal és a visszavásárlási felárral együtt, aminek összege megegyezik a tőke összegével.
- Nem ez az egyetlen kedvezmény, amit a brit állam a startupokba befektetőknek nyújt. Évek óta működik az Enterprise Investment Scheme (EIS), amely adóoldalról támogatja meg a befektetőket. A következő táblázat a két struktúrát hasonlítja össze.
Forrás: Seedrs.
A Future Fund forrásokhoz való hozzáférés feltételeit a term sheet tartalmazza, és szükséges a hitelszerződés aláírása (Convertible Loan Agreement, CLA), amelyben a felek: a vállalkozás, a befektető(k) valamint a UK FF Nominees Limited (a Future Fund képviseletében).
A CLA alapján a Future Fund forrása nem használható tulajdonosi kölcsön visszafizetése, osztalék és egyéb jellegű extra juttatás fizetésére, befektetési banki és/vagy egyéb tanácsadói megbízások teljesítésére.
Az Egyesült Királyság jelentős kedvezményekkel biztosítja a lakossági vagyon befektetésekké konvertálását, és ekképpen a tőke bevonását a gazdaságba. A fenti EIS (Enterprise Investment Scheme) mellett a SEIS (Seed Enterprise Investment Scheme) programon keresztül.
Az EIS célja a korai fázisú, növekedésorientált vállalkozásokba való befektetések ösztönzése azzal, hogy a jövedelemadó (tehát nem az adóalap, hanem az adó) a befektetések 30%-ával csökkenthető. Emellett a befektetésekre nem kell tőkenyereség-adót fizetni, amennyiben a befektető legalább három évig tartja a részvényeit. Veszteség esetén további kedvezmény vonható le a tőkenyereség-adóból vagy a jövedelemadóból.
A SEIS célja a magvető fázisú vállalkozásokba történő befektetések ösztönzése azzal, hogy a jövedelemadó (tehát nem az adóalap, hanem az adó) a befektetések 50%-ával, de maximum 100.000 fonttal csökkenthető. A befektetők 50%-os tőkenyereségadó-kedvezményben részesülhetnek (50.000 fontig), amennyiben a nyereséget az EIS programban részt vevő vállalkozásokba fektetik. Továbbá e programban is mentesül a tőkenyereség-adó alól a befektető, ha részvényeit legalább három évig tartja, és további kedvezményekben részesülhet veszteség esetén.
A Future Fund programban kibocsátott átváltható kölcsönökre nem érvényesek az EIS program kedvezményei, de az alap által kínált konstrukció e kedvezmények nélkül is igazán rendkívül kedvező a befektetők és a piacképes vállalkozásoknak egyaránt.