Az Egyesült Államok Értékpapír és Tőzsdefelügyelet (SEC) blogjának bemutatása
2021.10.13. – Tőkeportál saját tartalom
A SEC-ről
Az 1929 októberi részvénypiaci összeomlásnak köszönhetően a lakosság bizalma megingott az amerikai piacokban. Az USA kongresszusa ezért meghallgatásokat tartott az ide vezető problémák azonosítására és azokra való megoldások keresésére. Ennek eredményeképpen az USA kongresszusa – a depresszió csúcsévében – elfogadta az 1933-as értékpapírtörvényt, majd egy évvel később pedig az 1934-es értékpapír tőzsdei törvényt, amely létrehozta a SEC-t. E törvények célja az alábbi két pontban foglalható össze:
- „Az értékpapírokat nyilvánosan eladásra kínáló vállalatoknak igazat kell mondaniuk tevékenységükről, az általuk értékesített értékpapírokról és az ezekbe az értékpapírokba történő befektetéssel járó kockázatokról.
- Azoknak, akik értékpapírokat értékesítenek és értékpapírokkal kereskednek – brókerek, kereskedők és tőzsdék – tisztességesen és becsületesen kell bánniuk a befektetőkkel.”
Mára a SEC felismerte, hogy a tudásmegosztás és az edukáció hozzájárul a társadalom pénzügyi immunrendszerének kialakításához és a rendszer egészének fenntartásához.
Fókuszban a befektetői edukáció
A SEC szervezetileg is kialakította a befektetői edukációt támogató funkcióit, amely három különálló egységből áll:
1., A Befektetői Oktatási Hivatal felel a befektetői oktatási program végrehajtásáért, amely magában foglalja az oktatási anyagok előállítását és terjesztését, oktatási szemináriumok és befektető-orientált események szervezését, valamint az állami szabályozó hatóságokkal, fogyasztói csoportokkal és önszabályozó szervezetekkel való együttműködést a szélesebb befektetői pénzügyi tudás megszerzésének érdekében.
2., A Befektetők Támogatásért felelős Hivatal felelős a lakosság kérdéseinek, panaszainak és javaslatainak a megválaszolásáért. A Hivatal évente több tízezer egyéni befektető személyes befektetéseivel kapcsolatos panaszait és kérdéseit kezeli több elektronikus csatornán keresztül.
3., A Főtanácsnoki Hivatal a nyilvánosság számára elérhető, értékpapírokkal kapcsolatos anyagok előállításáért felelős, valamint értékpapír- és közigazgatási jogi kérdésekben támogatja a befektetői edukációért és támogatásért felelős egységeket. A Főtanácsnoki Hivatal tartja karban az investor.gov oldalt, amely segíti a befektetőket a megalapozott befektetési döntések meghozatalában továbbá segít őket a csalások felismerésében is, hogy azoknak ne tudjanak áldozatul esni.
A Tőkeportál szempontjából természetesen leginkább a közösségi finanszírozás elterjesztése érdekében végzett edukációs tevékenység az érdekes, ami itt lehet elérni: https://www.investor.gov/introduction-investing/general-resources/news-alerts/alerts-bulletins/investor-bulletins/updated-11. De erről azért nem írunk itt külön, mert már írtunk róla itt, valamint Bíró Ákos mentorunk a Kanapén elmondta a lényegét, és a speciális USA-beli részletszabályok a hazai befektetőket talán nem annyira érdeklik. De a jelenség nagyon előre mutató, amely szerint a felügyelet edukálja a befektetőt.
De most nézzük a teljes blogot.
A blog négy jól elkülönült struktúrából áll:
- Befektetési alapismeretek (“Introduction to investing”)
- Pénzügyi eszközök és kalkulátorok (“Financial tools and calculators”)
- Befektetésvédelem (“Protect your investment”)
- Egyéb információk (“Additional resources”)
Forrás: https://www.investor.gov/
A kereshető befektetői információk a leggyakrabban elkövetett befektetési hibákat, a legújabb trendeket és a különböző csalásokat helyezik előtérbe.
Forrás: https://www.investor.gov/
A legalapvetőbb információkat tartalmazó aloldal a befektetői alapismeretek fül, amelyen keresztül a befektetési döntés meghozatala előtt mérlegelendő kérdések és információk érthetőek el. A befektetéshez kapcsolódó díjak, a befektetési portfolió eszközeinek összetételére valamint a potenciális kockázatokra koncentráló tartalmak részleteiben mutatják be az alapelveket.
Mint minden vásárolt befektetési termék esetében, itt is különböző díjak és költségek megfizetése szükséges a szolgáltatás igénybe vételéhez. Bár ezek a díjak elsőre kicsinek tűnhetnek, de idővel jelentős hatással lehetnek a befektetési portfólióra.
Természetesen különös hangsúlyt fektet az oldal a kockázatok bemutatására. Kockázat és a hozam kéz a kézben járnak. A „nincs fájdalom, nincs nyereség” kifejezés jól összegzi a kockázat és a hozam kapcsolatát. Ez alapján egyértelmű, hogy minden befektetés valamilyen kockázatot rejt magában. Értékpapír vásárlás esetén – például részvények, kötvények, befektetési alapok vagy ETF-ek – fontos megérteni, hogy a befektető elveszítheti a befektetett pénz egy részét vagy egészét. A kockázatvállalás jutalma a nagyobb befektetési hozam lehetősége. Ha egy befektetőnek hosszú távú pénzügyi célja van, több pénzt kereshet azzal, ha óvatosan fektet be magasabb kockázatú eszközökbe, például részvényekbe vagy kötvényekbe, mint ha kevésbé kockázatos eszközökre korlátozza magát. Másrészt az alacsonyabb kockázatú pénzpiaci befektetések megfelelőek lehetnek a rövid távú pénzügyi célok elérésére.
Tipikusan egy „agresszív” avagy magas kockázattűrő képességgel rendelkező befektető hajlandó magasabb kockázatot vállalni, hogy potenciálisan jobb eredményeket érjen el. A konzervatív, vagy alacsony kockázati toleranciájú befektető ezzel szemben előnyben részesíti azokat a befektetéseket, amelyek fenntartják eredeti befektetését.
A befektetési alapismeretek oldal ingyenes online kérdőíveket kínál a kockázattolerancia-felméréséhez. Néhány kapcsolódó webhely még a vagyonelosztást is megbecsüli a kérdőívekre adott válaszok alapján. A javasolt eszközallokációk hasznos kiindulópontot jelenthetnek, viszont nem szabad elfelejteni, hogy az eszközallokációra vonatkozó javaslatokat nagyban befolyásolhatják a webhelyeket szponzoráló vállalatok vagy magánszemélyek által értékesített pénzügyi termékek vagy szolgáltatások.
A befektetési célok szerint is lehet haladni. Egy befektetőnek a nyugdíjas évekre való megtakarításokon, az oktatásra való megtakarításon át egészen a saját otthon építéséig igen széles körű céljai lehetnek. Egy konkrét befektetési terv segíthet a pályán tartásban – és növelheti a befektetési célok elérésének esélyét.
Forrás: https://adviserinfo.sec.gov/
Forrás: https://www.investor.gov/
Az Egyesült Államokban az engedély nélküli, nem regisztrált személyek követik el a befektetési csalások nagy részét. A befektető feladata a pénzügyi tanácsadó vagy befektetési szakember hátterének, tapasztalatainak ellenőrzése valamint bizonyosság szerzése arról, hogy az illető jogosult pénzügyi illetve befektetői tanácsadás nyújtására.
A SEC hivatalos adatbázisok alapján különböző keresőket tesz elérhetővé, amelyek segítségével ellenőrizhetőek az adott befektetési vállalat vagy szakember engedélyei. A befektető így megtudhatja, hogy a befektetési szakembere és/vagy cége rendelkezik-e a SEC és/vagy a FINRA (Pénzügyi Ipari Szabályozó Hatóság) engedélyével. Emellett megismerheti a befektetési szakember vagy cége esetleges fegyelmi előéletét. Szükség esetén automatikusan átirányításra kerül a befektető a BrokerCheck webhelyre, amely a FINRA által kifejezetten a brókerkereskedők ellenőrzésére létrehozott webhely.
Ha a befektetőknek panaszaik vannak egy brókerrel vagy befektetési tanácsadóval kapcsolatban, szintén a SEC felületén jelezhetik, amely hasonlóan működik, mint Magyarországon a Pénzügyi Békéltető Testület. Panasz esetén a befektetők tájékoztatást kapnak a jogi lehetőségeikről és arról, hogy miként tudnak erre önállóan megoldást találni.
A SEC kiemeli, hogy nem céljuk megmondani a befektetőknek milyen befektetéseket kell végrehajtaniuk, de elfogulatlan információk biztosításával támogatják a befektetési döntéseket valamint az értékpapír csalások és visszaélések visszaszorítását.
Forrás: https://www.investor.gov/
Hogyan lehet elkerülni a csalásokat? A csalók működésének alapvető ismerete segíthet elkerülni a csalásokat és megvédeni a befektetők pénzét. Íme néhány módszer a SEC értelmezésében arra hogyan lehet megelőzni az átveréseket:
- Legyen tudatában, mielőtt megosztja elérhetőségeit egy befektetési promócióra válaszolva.
- Ismerje meg, mit tehet a befektetési csalások elkerülése érdekében és hová fordulhat segítségért.
- Ismerje meg, hogyan védheti meg magát online, és hogyan védheti meg közösségi média fiókjait.
- Ismerje meg a befektetési csalások különböző típusait, beleértve az online és a közösségi médiában terjedő csalásokat is.
- Tekintse át a SEC befektetői figyelmeztetéseit.
A csalások kivédésének gyakorlatait video valamint infografika támogatásával teszik közérthetővé a befektetők számára. Évente több ezer amerikai befektető veszít pénzt a csalások és egyéb értékpapír visszaélések miatt. Bizonyos esetekben azonban a károsult befektetők jogosultak lehetnek kártérítésre.
Forrás: https://www.investor.gov/
A befektetők védelme a SEC küldetésének középpontjában áll. A Befektetői Oktatási és Érdekvédelmi Hivatal olyan szolgáltatásokat és eszközöket kínál, amelyek segítenek az alapos befektetési döntések meghozatalában és a csalások elkerülésében. Időről időre új cikkeket tesznek közzé a befektetői bejelentések és a piaci trendek figyelembe vételével.
Tőkeportál vélemény
Azon befektetőknek, akik az USA piacain szeretnének kereskedni mindéképpen ajánlott a blog áttekintése, mivel érthetően mutatja be az USA pénz- és tőkepiacain lévő kockázatokat, és egyszerű megfogalmazásával megpróbál gyakorlati választ adni az alapvető kérdésekre. Manapság egyre kevesebb – befektetési területeken is – a független vélemény vagy tanács, ezért üdvözlendő, hogy a befektetők számára a központi szabályozó és felügyeleti tevékenységet ellátó SEC jelentős erőforrást biztosít az átlag befektetők információval való ellátására.
A szabályozói és felügyeleti jó gyakorlatok elterjedése hozzájárul egy hatékonyabb befektetői ökoszisztéma működtetéséhez, amelyben egyre kevesebb hely és lehetőség jut a fél-legális vagy szürke zónában tevékenykedő befektetési tanácsadóknak és vállalkozásoknak.