Az észt közösségi finanszírozási csoda
2021.03.30. – Tőkeportál saját tartalom
Eddig is többször írtunk a balti fintech fejlődésről, aminek nyitja semmi más, pusztán a megfelelő stratégiai döntések és az elhivatott, agilis hozzáállás. A digitális fejlődéshez nem kell nyersanyag, többszáz éves piacgazdaság, nagy belső piac, azaz semmi, amivel egy fejlődésben lévő (emerging) piac elmaradottságát indokolni szokás. „Csak” jó döntések és támogató politika szükséges hozzá. A litván piac fejlődéséről már korábban írtunk, most az észt piacot mutatjuk be.
A volt szovjet államban a rendszerváltozás nagyjából ugyanakkor történt, mint Magyarországon. 1993-ben az egy főre jutó GDP mértéke Magyarországon volt magasabb 44%-al a Világbank adatai alapján, de ma, a 2019-es adatok alapján viszont már az észt érték magasabb 42%-al; miközben területe nagyjából fele akkora, mint hazánk, népessége csupán a hetede, 1,3 millió fő. De ott már 1994-től fontos volt a digitalizáció és az informatikai tudás és oktatás támogatása, fejlesztése.
Digitális mérföldkövek
1994-ben elkészült az észt információs politika alapelveinek első tervezete, amelynek célja volt az információs társadalom kialakítása. Az informatikai fejlesztési stratégiai tervezetet négy évvel később ratifikálta az észt parlament, amely azt eredményezte, hogy a GDP egy százalékát stabil állami finanszírozásként dedikálták az informatikai szektorra.
1996-ban elindult a Tiger Leap országos informatikai infrastruktúra-fejlesztési kezdeményezés. A kihívás az volt, hogy frissítsék a helyi informatikai infrastruktúrát, és a számítógépes ismereteket kiemelten kezeljék az iskolákban. E kezdeményezés eredményeként a lakosság 90 százaléka ma rendszeresen használja az internetet és csupán az észt lakosság 7,5%-a nem használta még sosem. Ez a mutató itthon 14-15% között áll.
2000 óta lehet elektronikusan beadni az adóbevallást.
2002 óta van digitális aláírás és chipkártyás személyi, és azóta zajlik minden elektronikusan az iskolákban.
2003 óta van azonosítóval ellátott közlekedési kártya.
2005 óta lehet online szavazni, hogy minél több ember, minél egyszerűbben vehessen részt.
2010-ben Észtország az e-egészségügyi rendszer kiegészítéseként központosított, papír nélküli rendszert hozott létre az orvosi leletek, vények kiadására és kezelésére. Az e-vényrendszer célja az orvosi gyógyszerek felírásához és kiadásához szükséges papírmunka minimalizálása volt. Ma Észtországban az orvosi intézkedések 99 százalékát online intézik; rutin utántöltések időpontok nélkül is kiadhatók.
2014-ben bevezették az elektronikus e-állampolgárságot, ezzel bárki lehet külföldről is észt állampolgár.
2017-től lehet online is bankszámlát nyitni (nem a külföldieknek).
2020-ban a világ első elektronikus identitás (e-residency) programjának bevezetésével lehetővé tették a vállalkozók számára, hogy a világ bármely pontjáról digitálisan bejegyezzék és működtessék észtországi vállalkozásukat. A vállalkozások egyetlen nap alatt bejegyezhetők, ezt követően pedig digitálisan intézhetik adó- és bankügyeiket, valamint elektronikusan írhatják alá szerződéseiket, így a vállalkozás távolról irányítható anélkül, hogy helyi igazgatót kellene foglalkoztatni. Az e-residency program és a kedvező adókörnyezet hatására ma már szerte a világban több ezer vállalkozó választja Észtországot vállalkozása székhelyéül.
Fintech
A digitalizáció fejlettsége észrevehető az ország gazdasági mutatószámai, valamint különböző felmérésekben, indexekben elfoglalt kiemelkedő helyezése alapján. A Tőkeportál által is beszámolt Association for Financial Markets in Europe (AFME) által kiadott Capital Markets Union (CMU) jelentés alapján arról, hogy Észtország az EU tagállamok közt a kiemelkedő második helyet foglalja el a Risk Capital és Intra-European Integration mutatóknál, míg hetedik a Fintech és a Loan Transfernél. Egy másik jelentős felmérés alapján, amiről egy másik írásunkban számoltunk be, Észtország 2019-ben globális szinten is a tizedik helyen áll a Fintech fejlettségben. Ezek elképesztő eredmények.
Az eredmények mögötti konkrétumok is magukért beszélnek: Észtország olyan neves vállalatok elindításában játszott szerepet, mint a Skype, Taxify, Playtech, Pipedrive, TransferWise, Fundebeam vagy éppen a Bolt. Ezek közül az első öt hivatalosan is unikornisnak számít pénzügyi értelemben, amellyel Észtország vezeti népességarányosan az unikornisok számát globális szinten. A Baltikum egésze pedig már világszinten is kiemelkedő: a 6 millió lakosra 6 unikornis jut. Magyarországon egyetlen e tekintetben értelmezhető méretű unikornisról lehet beszélni, a LogMeIn-ről.
Funderbeam
A Funderbeam részvénycélú közösségi finanszírozási platformot 2013-ban alapította Kaidi Ruusalep és Urmas Peiker, akik a digitális mérföldkövekhez is jelentősen hozzájárultak, és tapasztalataikra alapítva csatlakoztatták Észtországot a közösségi finanszírozás nemzetközi térképére, és a kis hazai piacot globális stratégiával kompenzálták. Tallinni központjuk mellett, irodákat üzemeltet Zágrábban, Londonban, Koppenhágában és Szingapúrban. A Funderbeam volt az egyik első platform, amelyik bevezette a Funderbeamen vagy más platformon sikeres részvénytőke-bevonást végrehajtott vállalkozások részvényeinek kereskedelmét támogató másodlagos piacot és azt egyre nagyobb sikerrel üzemelteti, ma már jelentős hányada a bevételeinek e jutalékból származik.
A Funderbeam globális sikerének érdekessége és fontos eleme, hogy külön észt közösségi finanszírozási törvény nélkül is sikeresen tudott lépni, sőt, több mint 100 különböző országból tőkét bevonni az észt vállalkozásokba. A méretüket érzékelteti, hogy Sopron lakosságát meghaladó létszámú, 65 ezer regisztrált befektetőjük van, és zömmel magánszemélyektől, globális forrásból származik az észt vállalkozásokba kerülő tőke.
A cég által közzétett adatok alapján látható, hogy 2020-al bezárólag 29,3 millió eurónyi befektetést gyűjtöttek a kampánygazdák a platformon, a másodlagos piacon pedig a kereskedési volumen 8,2 millió euró volt Ez a fejlődés persze nem volt zökkenőmentes: 2017 végén, 2018 elején és 2020 első felében stagnált a cég, de 2018Q4 és 2020Q4 között a gyűjtött tőke volumene megháromszorozódott. A másodlagos piac az indulását követően 2018Q3-ig egy alacsonyabb intenzitású növekedésen volt, azonban onnantól kezdve a tendencia megnövekedett és 2 év alatt (2018Q4-2020Q4) a kereskedési volumen is megnégyszereződött.
A Funderbeam mellett még 13 platformról tudunk beszámolni, ezek közöl 3 részvénycélú, 8 kölcsöncélú, 1 mindkettőt ajánlja és van 1 számlák kereskedését is lehetővé tevő platform, amelyek eddig együttesen megközelítőleg 1,1 milliárd euró összeget gyűjtöttek közösségi finanszírozás révén főleg cégek számára.
A következőekben az összesen gyűjtött befektetés összege alapján növekvő sorrendben mutatjuk be a 13 észt platformot.
Alapítva: 2017
Alapítók: Karl Vään, Taavi Pettai, Timo Kaus
Szektor: Ingatlan
Típus: Részvénycélú.
Minimum befektetés: 50 euró
Összesen befektetett: 470K euró
A BitOfProperty egy alternatív ingatlanbefektetési platform, ahol az emberek havi szinten vásárolhatnak és adhatnak el részesedéseket ingatlanokból, amelyek bérbeadási hozamából részesednek.
Alapítva: 2014
Alapítók: Audrius Visniauskas & Gustas Germanavičius
Szektor: Ingatlan
Típus: Részvénycélú
Minimum befektetés: 50 euró
Összesen befektetett: 3M Euró
Az EvoEstate összegyűjt és listáz ingatlanbefektetési lehetőségeket egész Európából. Egy evoestate felhasználóval több platformon keresztül is lehetséges a befektetés. A befektetők diverzifikált portfóliót hozhatnak létre bérleményekkel, kölcsönökkel és tőkebefektetésekkel.
Alapítva: 2019
Alapító: Olga Bobrova
Szektor: KKV
Típus: Kölcsöncélú
Minimum befektetés: 100 euró
Összesen befektetett: 4M euró
A Wisefund biztonságos hidakat épít a hitelezők és a hitelfelvevők között. A befektetések közvetítése és figyelemmel kísérése értékes lehetőségeket, biztonságos tranzakciókat és nyereséges megtérülést jelent.
Alapítva: 2017
Alapítók: Tanel Orro & Kirill Tripolski
Szektor: Ingatlan
Típus: Részvénycélú
Minimum befektetés: 100 euró
Összesen befektetett: 5,5M euró
A Reinvest24 egy Európában működő nemzetközi ingatlanbefektetési platform, ahol bárki 100 eurótól befektethet ingatlanokba, és azonnal elkezdheti élvezni a passzív jövedelemét magas hozammal. A társaság portfóliója kereskedelmi és lakóingatlanok keverékét tartalmazza.
Alapítva: 2019
Alapítók: Dmitri Pavlov & Aleksei Telitsyn
Szektor: KKV
Típus: Kölcsöncélú
Minimum befektetés: 10 euró
Összesen befektetett: 6M euró
A Moncera egy hitelezési platform lehetőséget kínál befektetőiknek a fogyasztói hitelekbe történő befektetésre és a profitszerzésre. Az összes hitel 100%-os visszavásárlással garantált, és a platform felhasználói számára nincsenek egyéb díjak. Automatikus megoldásaikkal, mint például az AutoInvest valóban passzív jövedelemre tehetnek szert a befektetők.
Alapítva: 2019
Alapító: Emil Kerimov
Szektor: KKV
Típus: Kölcsöncélú
Minimum befektetés: 100 euró
Összesen befektetett: >10M Euró
A TFG Crowd az egyik legújabb kölcsöncélú platform Európában. Észtországban bejegyzett, irodákkal rendelkezik Tallinnban, Rigában, Londonban és Berlinben. A TFG Crowd közvetítőként működik a tőkét kereső vállalkozások és a pénzüket kölcsönadni hajlandó befektetők között.
Alapítva: 2014
Alapítók: Jeff Fedor & Terry Goertz
Szektor: Kkv, személyi
Típus: Kölcsöncélú
Minimum befektetés: 10 euró
Összesen befektetett: 14M euró
A Monestro is kölcsöncélú platform, amely közvetlenül összekapcsolja a hitelezőket és a hitelfelvevőket, hitelintézet nélkül. A befektetők valós piaci viszonyok alapján tesznek ajánlatot a kölcsönökre, kérdéseket tehetnek fel a hitelfelvevőknek, és kereskedhetnek a másodlagos piacon.
Alapítva: 2017
Alapító: Timma Jānis & Ūdris Gunārs
Szektor: Ingatlan
Típus: Kölcsöncélú, Részvénycélú
Minimum befektetés: 50 euró
Összesen Befektetett: 33M euró
A Crowdestor által ingatlan projektekben van lehetőségük a regisztrált felhasználóknak résztvenni. A platformon keresztül befektetési és hitelezési kampányok egyaránt rendelkezésre állnak.
Alapítva: 2013
Alapítók: Ruth Chamberlain, Siim Maivel, Vishal Sahu
Szektor: KKV
Típus: Kölcsöncélú
Minimum befektetés: 10 euró
Összesen Befektetett: 37M euró
Az Investly számlafinanszírozási platform lehetővé teszi a cégek számára a számláik egyszerű feltöltését, amelyekre jelentkezhetnek befektetők/hitelezők kiegyenlítésre a lehető legjobb kamat mellett.
Alapítva: 2014
Alapító: Loit Linnupõld
Szektor: Ingatlan, KKV
Típus: Kölcsöncélú
Minimum befektetés: 100 euró
Összesen befektetett: 101M euró
A Crowdestate ingatlan-célú közösségi finanszírozási platform, amely kiváló minőségű, előzetesen ellenőrzött ingatlan-, üzleti és jelzáloghitel-befektetési lehetőségeket kínál. Tapasztalt ingatlanfejlesztőkkel fenntartott kapcsolatai révén, számos piacon nem elérhető ingatlan beruházáshoz nyújtanak hozzáférést. A likviditás növelése érdekében a platform másodlagos piacot üzemeltet, ahol kereskedni lehet a befektetésekkel.
Alapítva: 2016
Alapító: Ivaylo Ivanov
Szektor: KKV
Típus: Kölcsöncélú
Minimum befektetés: 10 euró
Összesen befektetett: 172M euró
Az Iuvo egy olyan platform, amelyen keresztül a befektetők különböző fajtájú (például: személyi kölcsön, jelzálog) hitelekbe fektethetnek be. A platform másodlagos piacot is üzemeltet.
Alapítva: 2018
Alapítók: Kaspar Kaljuvee, Marek Partel, Marko Arro
Szektor: Ingatlan
Típus: Kölcsöncélú
Minimum befektetés: 50 euró
Összesen befektetett: 333M euró
Az EstateGuru a rövid lejáratú, ingatlanfedezetű hitelek vezető európai online piactere. A nagy és diverzifikált befektetői bázis révén több millió EUR rendelkezésre álló tőkével, kölcsön-célú kampányaik révén a vállalkozások megszerezhetik a terveik megvalósításához szükséges pénzt, a befektetők pedig előre ellenőrzött és diverzifikált, határokon átnyúló befektetési lehetőségekhez juthatnak. Az EstateGuru is üzemeltet másodlagos piacot.
Alapítva: 2008
Alapító: Pärtel Tomberg
Szektor: KKV
Típus: Kölcsöncélú
Minimum befektetés: 1 euró
Összesen befektetett: 415M euró
A Bondorát több mint 14 évvel ezelőtt alapították a globális pénzügyi válság mélypontján, különböző hitelekbe fektethetnek a felhasználóik és részesedést kaphatnak a kamatokból. Ma a vállalkozás több mint 120 000 ügyfelet szolgál ki, akik több mint 40 millió eurót értek el hozamban. Hasonlóan a Bondora felületén is elérhető másodlagos piac üzemel.
A hazai tőkepiac szereplői és persze különösen az újszülött közösségi finanszírozási szektor szereplői nagyon várják, hogy behozhassuk többéves hátrányunkat és támogató szabályozási környezetben tudjon növekedni a közösségi finanszírozás, a gazdaság számára igen értékes szegmens is, ahol új tőke lép be a gazdaságban ,elszámoltatható cégek indulhatnak növekedésnek, amelyek a tőzsde utánpótlását is jelenthetik, és a lakosság széles rétegei kaphatnak lehetőséget a befektetésre, kis összegekkel is.