dr. Bársony Farkas, a Sharity alapítója I Kanapé Pitch vol. 88 I Tőkeportál Podcast
Kanapé podcast, 2024. május 02.
Tőkeportál saját tartalom
A Tőkeportál Kanapé Podcast aktuális epizódjában vendégünk a legújabb kampánygazdánk dr. Bársony Farkas, a Sharity Impact társalapítója és vezetője, aki hamarosan indítja a cégük közösségi finanszírozási kampányát a Tőkeportál oldalán. Először, tavaly október 12-én a Társadalmi Hasznosságú Befektetők ’CEE4ImpactDay’ rendezvényén hallhattunk róla, ahol személyesen pitchelt – a már hazai és nemzetközi díjas – innovatív digitális platformjukról.
Honnan indult a Sharity Impact alapötlete?
Alapvetően két különböző irányból. Az egyik még a GE Hungary ügyvezetői igazgatói pozíciómban tapasztaltak mentén. Röviden, problémának láttam azt, hogy nem volt meg az a garanciális rendszer a jó ügyek támogatása mentén, amely biztosította volna azt a lehetőséget, hogy nagyobb anyagi forrásokat irányítsunk azokba a helyi közösségekbe, ahol egyébként a cégünk működött és ahonnan elsősorban várta is a munkaerő utánpótlást. Visszacsatolást nem kaptunk a nagy nemzetközi jótékonysági szervezetektől, ahová jelentős erőforrást allokáltunk. Utóbbihoz kapcsolódik az is, hogy a munkavállalók bevonása alapvetően sikertelen volt, egyszerűen nem feltétlenül azokat az ügyeket támogattuk, amelyek közel álltak hozzájuk. Alapító társam, filantróp ügyvédként pedig azzal a problémával szembesült, hogy több, általa is támogatott kisebb hazai jótékonysági szervezet nem fér hozzá a nagyobb cégek forrásaihoz. Összefoglalva, az adományozás rendszere, kultúrájából alapvetően hiányzott az átláthatóság, a visszacsatolás, a megfelelő garanciák az adományok nyújtása és felhasználása terén, nem volt elég egyszerű az adományozás folyamata, és akinek nem volt miből, az értelemszerűen nem érezhette át az adományozás, a visszaadás örömét.
A másik irány onnan jött, hogy a marketing és kommunikáció mindig is a hobbim volt, végeztem az USA-ban egyetemi tanulmányokat is a marketing területén. Itt pedig a legnagyobb megoldandó problémának azt láttam, hogy a reklámok, hirdetések hatalmas befolyásolási erejét a fogyasztókra és fogyasztásra nem használjuk fel fenntarthatósági célok érdekében. Eljött egy pont, úgy kb. 7-8 éve már, amikor társammal úgy döntöttünk, hogy jelentős anyagi forrást, munkát és energiát nem spórolva belevágunk a Sharity-be.
Mi a Sharity és a fő tevékenységi köre?
A Sharity, mint az ügyvezérelt vállalat egyik úttörője hazánkban, konkrét, cégek által végzett tevékenységek végzéséhez kapcsol pozitív társadalmi hasznosságú hatást, mérhető módon. Ezek a tevékenységek a céges kommunikáció, hirdetések, PR, employer branding és hasonló tevékenységek. Ezek végzésekor a cégek vállalják, hogy a kommunikációjuk, hirdetéseik stb. megnézéséhez kötve – Sharity-vel havi, nézésenkénti elszámolásban a kommunikációs, hirdetési díjon felül – meghatározott támogatást nyújtanak egy civil szervezetnek, amelyet alapesetben a hirdetés megtekintője választ ki a Sharity-ben regisztrált, így a teljes transzparenciát vállaló szervezetek közül.
A Sharity az év végén összegzi, hogy a cég az adott évben, mely jótékonysági területeken, mely civil szervezetek mely kampányain pontosan mennyi támogatást nyújtott. Ez a kimutatás felhasználható a cégek ESG jelentéséhez is, a helyi közösségekre gyakorolt pozitív társadalmi hatás bemutatása körében.
A Sharity ezen tevékenység mentén együttműködést alakít ki a támogató cégek, a civilszervezetek és a hirdetések, kommunikáció – app-on belül és kívüli – megtekintői között.
Először végeztetek egy piackutatást, vagy szerelmesek lettetek az ötletbe, és úgy gondoltátok, hogy tűzön-vízen keresztül megvalósítjátok?
Természetesen először hittünk abban, hogy tudunk megoldásokat az előbbiekben említett problémákra és valóban szerelem-projektként kezdtük emlegetni egymás között. Ugyanakkor, mielőtt belevágtunk volna és komoly anyagi erőforrásokat kezdtünk volna mozgatni, egy big4 tanácsadó céggel validáltattuk az általunk tapasztalt problémákat, jelenségeket mind az adományozás, mind pedig a reklámpiacot illetően.
Hogy áll most a Sharity? A terveitekhez és az érzelmeitekhez képest, másrészt pedig tényleges eredményesség kapcsán?
Röviden, kinőtte a szerelem-projekt státuszt. Habár mi magunk voltunk az angyal befektetői a projektnek és saját forrásokból jutottunk el oda több év után, hogy meglett a késztermék, az applikáció maga, az alapfejlesztésekkel, egyéb funkciókkal stb., de a társadalmi és piaci igények közben úgy alakultak, hogy egy magasabb szintre kellett lépnünk. Komoly pénzügyi- és üzleti terv készült 2 évvel ezelőtt, amely mentén kockázati és magántőke bevonására is sor került tavaly és lekopogom, az első évet hoztuk a tervre és az idei év is a terveink szerint alakul. A harmadik, utolsó körös finanszírozás – amelyet most a Tőkeportál együttműködésben valósítunk meg – szintén a terv része volt. Az érzelmeket tekintve, természetesen nagyon jó érezni, látni azt, hogy komoly multinacionális cégek is igénybe veszik már a szolgáltatásainkat, ez nagyon fontos visszacsatolás és erőt ad a folytatáshoz. Az érzelmeken túl, amelynek természetesen része az is, hogy hány civil szervezet kampányát, hány jó társadalmi és környezetvédelmi ügyet segítettük már, a legfontosabb számok a projekt e stádiumában számunkra pl. az, hogy már 22 ezret meghaladó regisztrálója van az applikációnak és több mint 800 ezer tranzakció történt benne. Az árbevétel tervet is hoztuk, amely természetesen a befektetőinknek fontos visszacsatolás.
Hogyan zajlik egy regisztráció a platformotokra, mi az eljárás? Honnan értesülhetnek rólatok
A felhasználói oldalról nézve, tehát akik szívesen adományoznak pénzzel vagy akár pénz nélkül egy videó nézéssel, azok letölthetik a Sharity app-ot mind IOS-en mind pedig Android-on. Egyszerű, az ismert email megerősítéses regisztráció, ingyenes és ami nagyon fontos, hogy anonim marad. Ha megvan a regisztráció, már szörfözhet is az app-on belül, megkeresheti a szívéhez közel álló támogatni kívánt kampányt.
A civil szervezetek a kampányaik indításához, a Sharity platformjain való gyűjtésre egy webes felületen regisztrálnak a transzparencia standard előírásait követve. Az ő regisztrációjuk is ingyenes. A regisztrációjuk egyetlen feltétele a Sharity Transzparencia Standard vállalása, amelynek része a bizonylati szinten való elszámolás és a visszacsatolás nyújtása. A regisztrációjukat irodánk is segíti, office@sharity.hu elérhetőséggel.
A Sharity-t folyamatosan népszerűsítjük a social media oldalakon, látjuk ahogy növekszik a felhasználói létszám és a transzparenciát vállaló civil szervezetek száma is. Továbbá számos szervezet, kamara, szövetség és cégek szakmai, családi, sport és jótékonysági eseményén veszünk részt a jó ügyek érdekében szervezett gyűjtések támogatására a digitális technológiánk és egyéb erőforrásaink segítségével. Ezek is nagyon hatékonyan viszik a Sharity jó hírét.
Például a JYSK-el és a SYNLAB-al kötött sikeres együttműködéseitek során mi volt a koncepció?
A kiindulópont az volt, hogy valószínűsítettük, hogy az elején azon cégek lesznek nyitottabbak, ahol a fenntarthatóság, az ESG, a helyi közösségekben való mérhető pozitív társadalmi hatás kiváltása fontos szempontok az üzleti tevékenységhez kapcsolódóan.
Természetesen fontos volt, hogy találjunk olyan cégeket ebben a körben, akik nyitottak az innovatív digitális megoldásokra. A SYNLAB volt az első, aztán a JYSK, nekik nagyon sokat köszönhetünk, hiszen ment a folyamatos ötletelés is velük, így szolgáltatásainkat még jobban tudtuk az igényekhez szabni. Nem egy dobozos termék vagyunk amúgy sem. Folyamatosan fejlesztünk, igazítunk az egyébként folyamatosan változó vevői igényekhez.
Nagyon értékes visszacsatolás a szakma részéről, hogy nem csak a Sharity kapott már hazai és nemzetközi díjakat, hanem ügyfeleink is elismerésben részesülnek a velünk folytatott együttműködéseik során. A JYSK pl. Marketing Diamond Award-ban részesült a Sharity-vel közösen megvalósított marketing kampányáért.
Hol látjátok a Sharity-t 5 év múlva?
Az üzleti-és pénzügyi tervvel összhangban, egyértelműen nemzetközi szinteken is. 2025/2026-tól CEE+ fókusszal több országban is jelen leszünk a régióban. Az előkészületek természetesen már folynak. Idén már nyelvválasztóssá tesszük az app-ot és stratégiai partnerünk lett a Dentons ügyvédi iroda, akik pro-bono segítik a jogi megfelelőség oldaláról és érdekében a Sharity terjeszkedését a régióban.