Folytatódik a platformok expanziója: a StartEngine felvásárolta a SeedInvestet, az Invesdor pedig már Hollandiában is terjeszkedik.
Tőkeportál saját tartalom, 2022.10.29.
Szerző: Mátravölgyi Álmos
Ahogy azt eddig is minden cikkünkben előrevetítettük, az ECSP rendelet révén az Európán belül határon átnyúló crowdfunding szolgáltatás expanzióra ösztönzi a tőkeerős szolgáltatókat; mindeközben az USA-ban, a JOBS Act 4.0-ra készülő piacon is átrendeződnek az erőviszonyok.
A Seedinvest akvizíciója
Október végén írta meg a PR Wire, hogy a StartEngine megvásárolta a Seedinvestet. A tranzakció s teljes ellenértéke 960 000 darab StartEngine törzsrészvény, ami a StartEngine folyamatban lévő Reg A+ finanszírozási kör részvényenkénti 25 dolláros ajánlati árán alapul. Az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) bejelentése szerint a SeedInvest felvásárlása várhatóan legkésőbb 2023 első negyedévében lezárul. A StartEngine idén 46 millió dollár bevonását célzó finanszírozási kört indított 1,32 milliárd dolláros értékelés mellett, melyből jelenleg 10 millió dollár gyűlt már össze.
A Seedinvestet Ryan Feit, 2012-ben alapította és eddig több mint 250 sikeres kampányt bonyolítottak le és vontak be több mint 450 millió dollárnyi tőket. 2018-ban a Circle vásárolta meg a vállalatot, akitől most a StartEngine megvette. 2021-ben a Heliogen portfóliócégük elsőként ment tőzsdére 1 milliárd dollár feletti értékeléssel, ezzel az első unikornis lett az USA-ban amelyben lakossági befektetők is tulajdonrészt tudtak szerezni korábban.
A Startenginet 2014-ben Howard Marks alapította. Azóta a platformon gyűjtött tőke meghaladta a 650 millió dollárt, és befektetői közösségük már több mint 1 millió főt számlált, a felvásárlás előtt is.
Az always be raising filózófia
Howard Marks, a Startengine alapító vezérigazgatójának mottója: „always be raising”. A stratégia lényege, hogy nem visszafogva a finanszírozási limitet, félve a részesedésünk dilutálásától, érdemes az elképzelésünk szerinti szükséges tőként akár többszörösét is bevonni. Ennek eredményeképpen a Startengine jól feltőkésítette magát az elmúlt években, és elég stabilan tudott működni ahhoz, hogy a piaci lehetőségeket megragadja egy olyan időszakban, amikor a pénzügyi szektorban sokan küzdenek a talpon maradásért. Azzal pedig, hogy egy másik jelentős közösségi finanszírozási szolgáltatót is az ernyőik alá vontak, az egyik legnagyobb platformmá válhatnak, s felzárkózhatnak a Wefunder mellé, amely másfél millió felhasználójával és 500 millió dollárnyi befektetés lebonyolításával a legnagyobb versenytársnak számít.
A SeedInvest felvásárlásával a StartEngine jelentősen megnövelte a potenciális befektetési lehetőségek számát, amelyeket a platformukon tudnak nyújtani, beleértve az iparág néhány vezető tőkegyűjtő vállalatát, miközben fenntartják azt a magas színvonalú befektetői körüket, amelyet a platformunkon kampányoló startupok elvárnak.
A tranzakció érdekességei
A Crowdcube-ban való tulajdonrész a StartEngine európai piacra való belépését jelezhette volna, viszont – legalábbis egyelőre – nem erről van szó. Marks hozzátette, hogy nem tervezik a Crowdcube-bal, Európa egyik legnagyobb platformjával való együttműködést. A StartEngine nem kapta meg a SeedInvest bróker-kereskedő jogosítványát (a StartEngine már eredetileg is rendelkezett ilyennel).
Az alapító elmondta véleményét az ECSPR rendelettel kapcsolatban is. Szerinte az ECSPR az első nagy lépés egy európai szintű szabvány kialakítása és a sikeres crowdfunding platformok megjelenése felé, mivel az európai befektető ugyanúgy szeretne korai fázisú vállalatokba befektetni. Időbe telik egy piactér kiépítése, de nem kérdés, hogy sikeres lesz. Szemben a Wefunderrel, amely e célból indított és zárt igen sikeres saját crowdfunding kampányt, a Startengine nem jelentettünk be európai jelenlétre vonatkozó terveket. Először a saját piacot kell stabilizálni, mondta.
Az Invesdor meghatározó európai szereplővé válik
A finn platform német és osztrák felvásárlásai után ezúttal egy hollandiai székhelyű szolgáltatót vásárolt fel, amellyel az egyik legnagyobb közösségi finanszírozási szolgáltató csoporttá vált Európában. Ezzel is közelebb került a célja felé, hogy az elsőszámú befektetési platform legyen Európában, hogyha közösségi finanszírozásról van szó. Az egyesített vállalt immáron 170 000 befektetővel rendelkezik, és több, mint 438 millió euró finanszírozást gyűjtött 800-nál is több kampányban. Az egyesülés révén a Oneplanetcrowd hozzáférhet az Invesdor-csoport – Finnországban, Németországban és Ausztriában már működő – befektetői hálózatához, míg az Invesdor a Benelux államokban a leginkább fenntartható finanszírozási platformként kiépített Oneplanetcrowd szakértelmét és hálózatát használhatja fel.
A Oneplanetcrowdról
A 2012-ben, Amszterdamban alapított, mára már a legnagyobb holland crowdfunding platform a fenntartható vállalkozások és a megújuló energiaforrások számára. Maarten de Jong, társalapító elmondása szerint számos uniós tagállam egyre inkább törekszik arra, hogy bevonja a polgárokat az energetikai átállás finanszírozásába, ami még nagyobb szerephez juttatja a crowdfundingot. Vezetése alatt a Oneplanetcrowd lett a harmadik európai platform, amely megszerezte az ECSPR licenszet, amelyet az Invesdor csoporthoz visznek tovább.