Közösségi finanszírozási platformok válasza a COVID-19 járvány okozta válságra
2020 április első hetében a 11 platform döntő része nem számolt be jelentős visszaesésről
Hogyan reagálnak a közösségi finanszírozási platformok a járványhelyzetre és a válságra? Milyen intézkedéseket hoztak a kampányaik védelme érdekében? Okozott-e visszaesést a válság a befektetések szempontjából? Összefoglalónkban 11 platform intézkedését mutatjuk be.
A globális gazdaság az egyik legnagyobb kihívásával néz szembe, amelyet a 2020 március közepén kirobbant COVID-19 járvány idézett elő. A témában megjelent előző cikkünkhöz kapcsolódóan, most is beszámolunk az új intézkedésekről.
A világ kormányai különböző óvintézkedéseket vezetnek be annak érdekében, hogy a járvány egészségügyi hatását a minimálisra csökkentsék, és megóvják saját állampolgáraikat. Ennek következtében az üzleti aktivitás jelentősen visszaesett, ennek pedig leginkább a kis- és középvállalkozások szenvedik káros hatásait. A KKV szegmensen belül a startup vállalkozások működése van a legnagyobb veszélyben, mivel a magánbefektetések elmaradása (kockázati tőke, angyalbefektetés) és a vásárlók/ügyfelek elhalasztott fogyasztása hatványozottabban veszélyezteti működésüket.
A startup vállalkozások az elmúlt években jelentősen hozzájárultak a munkahelyek teremtéséhez, gazdasági növekedés támogatásához és az innováció előrehaladásához. Ezért különösen fontos lenne új, startupokat segítő állami intézkedések bevezetése, mert a jelenleg hatályban lévő intézkedések nem képesek kezelni a szektort érintő kockázatokat. Jó hír, hogy cikkünkkel egyidejűleg jelent meg egy magyarországi startupoknak is elérhető intézkedés híre az MFB és az EIT oldalán, de a részletek még nem elérhetőek.
Az elmúlt évtizedben a startupok finanszírozásában egyre nagyobb szerepet vállaló közösségi finanszírozás most talán az egyik legfontosabb eszköz a startup vállalkozások számára a kialakult járványügyi helyzetben, hogy a túlélésük biztosítva legyen. A továbbiakban bemutatjuk, hogy a startupok tőkebevonását szolgáló közösségi finanszírozási platformok milyen intézkedéseket vezettek be, ezáltal is támogatva a jelentős kockázatokkal szembe néző vállalkozásokat.
A platformok válasza a válságra
A közösségi finanszírozási platformok közül 11 reagált gyorsan a válságra: a saját működésüket tekintve és a közösségi finanszírozási platformot használó vállalkozások (kampánygazdák) és befektetők támogatását célozva. A vizsgált platformok gyorsan reagáltak a kialakult helyzetre, korán felismerve az intézkedések szükségességét.
Forrás: a platformok közleményei (saját gyűjtés)
Felismerve a gyors kommunikáció fontosságát, kivétel nélkül több aktívan kezelt fórumot és csatornát használva kommunikálnak a vállalkozásokkal és befektetőkkel meghatározott rendszerességgel. A befektetők és a kampánygazdák kommunikációját elősegítendő a Tőkeportál múlt héten indította Karantén Pitch eseménysorozatát, amelyhez az online platformot is biztosítja.
A platformok kivétel nélkül megerősítették, hogy a működésük továbbra is biztosított és fennakadásmentes. 2020 április első hetében a platformok döntő része nem számolt be jelentős visszaesésről sem a befektetési volumenek sem az indított közösségi finanszírozási kampányok számára vonatkozóan. A legtöbb platform egyszerűsített a működésén, hogy a befektetőket és a kampánygazdákat ösztönözzék arra, hogy továbbra a megszokott módon használják a portálokat.
A brit Seedrs és a német Startnext gyorsított eljárásban vizsgálja felül a kampányokat, míg az osztrák Conda ezen felül az adminisztratív terhek és díjak csökkentésével támogatja a vállalkozásokat.
Számos platform a jutalék vagy a tranzakció költségek csökkentésével, elengedésével könnyíti a startupok finanszírozását. Az osztrák Conda csak a harmadik felek számára fizetett költségeke (pl. jogi költségek) és a munkavállalói költségeket számolja fel, de a jutalékát elengedi. Az amerikai Wefunder azon startupok számára engedi el díjait, amelyek megoldásukkal életeket mentenek, míg a német Startnext minden kampány tranzakciós díjait eltörli. A Tőkeportál is kedvezményes díjazást vezetett be a kampányok sikerdíjának csökkentésével.
A startupok finanszírozását segíti a nem szabályozott kampánytípusok lehetővé tétele, hiszen ezek előkészítése jóval gyorsabb, folyamatai pedig egyszerűbbek, mint a szabályozott kampánytípusok esetén. Ezt felismerve több platform lehetővé tette adomány- vagy előfinanszírozású célú kampányok indítását. A Condán a finanszírozás alárendelt kölcsönök formájában történik, a kamatot pedig a válságra való tekintettel nemcsak pénzben, hanem szolgáltatásokban is vissza lehet fizetni. A Startnext eltörölte a finanszírozóknak korábban kötelező jelleggel nyújtott jutalmak felajánlását, ezzel lehetővé téve adománycélú kampányok indítását. A svéd FundedByMe adománycélú kampányai pár napja indultak, csakúgy, mint a Tőkeportál támogatáscélú kampányai.
ISMERD MEG TÁMOGATÁS-CÉLÚ KAMPÁNYAINKAT!
A platformok a különböző kormányzati intézkedésekhez is igazítják a tevékenységüket: azoknak a vállalkozásoknak, amelyek jogosultak részt venni bármilyen állami támogatási programban, az adott platform (pl. a brit Seedrs és Crowdcube platformok) szakmai támogatást nyújt a programban való részvételhez.
A platformok közt egyedülálló a német Startnext kezdeményezése: elindított egy segélyalapot, amire a platformon korábban indult és új projektekkel is lehet jelentkezni. A kiválasztott projektekre érkező befizetéseket az alap kiegészíti, összesen maximum 500.000 euró értékben.
Megoldás a szomszédban – Az osztrák modell
Az osztrák kormány április 20-án mutatta be a sajtónak az osztrák startupokat sújtó COVID-19 járvány okozta károk enyhítésére tervezett intézkedéseit: a Covid-Startups segélyalap, és a Kockázatitőke-segélyalap. Az intézkedések részleteit később hozzák nyilvánosságra.
A koronavírus az osztrák kezdő-és kisvállalkozásokat is nehéz helyzetbe hozza: a termelésben és a fejlesztésben jelentős csúszások, elmaradások mutatkoznak, de az értékláncok megszakadása, és a teljes szegmenseket átható bizonytalanság a kihívások sora elé állítja, és finanszírozási, valamint likviditási problémákat okoz a kis-, és középvállalkozásoknak, startupoknak.
A Covid Startup-segélyalap az innovatív startupok tőkebevonását kiegészíti akképpen, hogy a válság kitörése óta bevont minden tízezer euró magántőke mellé ugyanannyi tőkepótlást kérvényezhet a startup, amit majd később, sikeres működés esetén kell visszafizetnie. Mindezt egy 50 millió eurónyi alap fogja fedezni, ami így 100 millió eurónyi további likviditást biztosít a szektornak. A póttőke-bevonást egy platform biztosítja.
A kockázatitőke-segélyalap pedig úgy fog további tőkebevonást mobilizálni, hogy tőkegaranciát nyújt több, osztrák startupokra fókuszáló magánkockázatitőke-alap számára kiírt vételi opcióval a kihelyezett tőke 50%-ára, összesen 25 millió euró erejéig. Az egyes befektetések várható volumene 200 ezer -1 millió euró, és a krízishez való adaptálást szolgálják.
Mentsük meg a startupokat!
A vizsgált platformok szinte kivétel nélkül hangsúlyozzák az innovációt elősegítő megoldások szerepét, és felhívják a figyelmet a startup vállalkozások támogatására.
A startup vállalkozások jellemzően limitált készpénztartalékkal működnek, ezért a bevételük csökkenése korábban nem látott kihívások elé állítja a szektor szereplőit. Természetesen lesznek olyan vállalkozások, amelyek e nehéz időszakban is működőképesek maradnak, de mindenkinek közös érdeke, hogy minél nagyobb legyen azon vállalkozások száma, amelyek átvészelik a járványt és a gazdasági hatásait.
Az egyik legsikeresebb brit platform, a több mint 1000 sikeres kampányt és több mint 850 millió font értékű befektetést lebonyolító Seedrs vezérigazgatója, Jeff Lynn hírlevelében rendszeresen tájékoztatja felhasználóit. Legutóbbi hírlevelében felhívást intézett az Egyesült Királyság kormányához a „Save Our Startups” kampányra vonatkozóan. Felhívásában kifejti, a kormánynak milyen intézkedéseket kellene hoznia annak érdekében, hogy a világon egyedülálló brit start-up ökoszisztémát megóvja a koronavírus által okozott visszaeséstől. A szükséges intézkedéseket három pontban foglalta össze:
- Egy befektetés-célú likviditási csomag biztosítása a jelentős kockázatnak kitett start-up-ok számára. Mivel a jelenleg elérhető programok a start-up vállakozások csak egy részét fedi le, ezért a jelentős fejlődési potenciállal rendelkező vállalkozások nagy része teljesen kimarad a támogatásból. Ezen vállalkozások ezrei mehetnek csődbe a kormány támogatása nélkül.
- Az Egyesült Királyság kormánya jelentős adókedvezményekkel támogatja a startupok tőkebevonását az EIS (Enterprise Investment Scheme) és SEIS (Seed Enterprise Investment Scheme) keretében. Fel kell gyorsítani az e programok keretében igényelhető adójóváírások és az egyéb innovációt támogató állami források kiutalását a vállalkozások irányába. A magánszektor likviditása jelentősen visszaesett, ezért az angyalbefektetők és a kisebb összegű tőkebefektetéssel foglalkozó vállalatok nem tudnak elegendő finanszírozást biztosítani a startup vállalkozásoknak, így rendkívül fontos az állami források gyors eljuttatása.
- Nagy szükség van az EIS és SEIS programokhoz hasonló állami befektetést ösztönző programok (adókedvezmények, jóváírások) bővítésére. A startupok hitel- és tőkefinanszírozása jelentősen visszaesett, ezért kiemelten fontos további, a jelenleginél hatásosabb befektetői ösztönzők bevezetése.
A privát és állami szektor összehangolt hatékony intézkedései együttesen tudják megőrizni azon sikereket, amelyet a startup vállalkozások az elmúlt évtizedben elértek. Jelenleg e sikerek vannak most komoly veszélyben, viszont úgy tűnik, a veszélyt a magánszféra jobban érzékelte, mint a kormányok nagy többsége. Reménykedhetünk abban, hogy a járvány további terjedésének visszaszorítása után minden a korábbi mederben folyik tovább.
A cikkhez felhasznált források:
- https://saveourstartups.co.uk/?utm_source=Seedrs+newsletters&utm_campaign=09566e79ca-EMAIL_CAMPAIGN_2020_02_26_05_31_COPY_01&utm_medium=email&utm_term=0_dfb90523ee-09566e79ca-43888033
- https://mailchi.mp/seedrs/covid19-379021?e=708847083f
- https://www.startupluxembourg.com/hubfs/StartupsVSCovid19_Call%20for%20proposals_09042020.pdf
- https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/mg-4-9-2020;freeTextSearchKeyword=;typeCodes=1;statusCodes=31094501,31094502;programCode=H2020;programDivisionCode=31047956,31047995;focusAreaCode=null;crossCuttingPriorityCode=null;callCode=Default;sortQuery=openingDate;orderBy=asc;onlyTenders=false;topicListKey=topicSearchTablePageState
- https://timesofmalta.com/articles/view/beating-covid-19-business-woes-with-crowdfunding.785201
- https://www.aws.at/covid-paket-fuer-start-ups/?ref=topnews