Mintos: a Kelet és a Nyugat kölcsönpiac-arbitrázsra épülő modell viszontagsági
2022.04.20. – Tőkeportál saját tartalom
Szerző: Mátravölgyi Álmos
Nehéz, de sikeres évet tudhat maga mögött a Mintos, a Crowdcube-on 2020-ban pillanatok alatt 6,5 millió euró tőkét gyűjtő, a keleti országok magas kölcsönkamatát a nyugati befektetőknek vonzóvá tevő P2P kölcsönök újrafinanszírozását lehetővé tevő platform. Az éves összefoglaló posztjukból kiderül, hogy 2021-ben 1,78 milliárd eurónyi kölcsönt forgalmaztak, ezzel az indulásuk óta a teljes volumen meghaladja a 8 milliárd eurót. Emellett, az évet tevékenységi engedélyek megszerzésére fordították: augusztusban sikerült megszerezniük az elektronikuspénz-kibocsátó intézményi engedélyt a lett Pénz- és Tőkepiaci hatóságtól. Ez az engedély két fontos lehetőséget jelent számukra:
- egyrészt új befektetési termékeket kínálhatnak a lakossági befektetőknek, például ETF-eket
- és befektetőiket a 97/9/EK európai uniós irányelv követelményeinek megfelelően létrehozott nemzeti befektetői kártalanítási rendszer védi innentől kezdve.
Martin Valters, az egyik társalapító szerint „2021-ben főként a szabályozással kapcsolatos célkitűzéseken dolgoztunk, amely ahhoz vezetett, hogy engedélyezett befektetési vállalkozássá váljunk. Büszkék vagyunk arra, hogy a Mintos-modell új mércét állított fel a kölcsöncélú befektetési platformok számára, mivel az EU által meghatározott engedélyek birtoklása biztonságosabb befektetési környezetet biztosít a befektetők számára.” Hozzátette, hogy az átmeneti időszakot követően kezdeményezni fogják az EU/EGT-n belüli működésük engedélyezését is.
Ahogy arról már a korábban cikkünkben is írtunk a Mintoson a felhasználók választhatnak egyéni vagy automatikus portfólió kialakítási lehetőség közül. Nagy előnye a platformnak a rendkívül alacsony belépési küszöb. A sima hitelekbe már 10 eurós, a Note hitelcsomagok esetén pedig 50 eurós befektetéssel be lehet szállni távoli országokban, például Kazahsztánban kihelyezett személyi kölcsönök újrafinanszírozásába, a nyugati befektetetők számára igen vonzó, átlagosan 10.21%-os kamatot jelentő hozamon. A platform ezt bonyolult engedményezésiszerződés-struktúrákon keresztül éri el, de a felhasználói élmény meglepően egyszerű. Tavaly 10 új hiteleredeztető partnert szerződtettek Mexikótól kezdve Ugandán át a közép-ázsiai régió egyes országait (Üzbegisztán, Kazahsztán) is beleértve. A teljes P2P hitelpiaci részesedésük továbbra is rendkívül magas, 43 százalék.
A Mintos 2021-es évének mutatói
Forrás: Mintos
A sikeres engedélyeztetési eljárások mellett a 2020-as járványhelyzet kitörése miatt kialakult hitelpiaci nehézségekkel is meg kellett küzdeni a cégnek. A visszavásárlási garancia ellenére több, mint 120 millió eurónyi hitelt függesztettek fel, ezeket azóta is igyekeznek átstrukturálni, behajtani. A tavalyi évben a teljes felfüggesztett hitelállomány nagyjából felét, 50 millió eurónak megfelelő összeget sikerült is visszaszerezni, ami több ezer munkaórányi megbeszélés, tárgyalás, javaslat és végrehajtás eredménye. Több olyan hiteleredeztető is volt, amelyek portfólióját teljes mértékben sikerült visszaszerezni: Aforti, Iute Kosovo, Peachy, Akulaku és a Kredit 24. Ezzel együtt még sok munka van hátra, hogy a maradék több mint 60 millió euróra is megoldást találjanak, ami egyébként a fennálló kintlévőségek kb. 15%-a. A Mintos igyekszik ennek a tetemes összegnek a lehető legtranszparensebb módón való kezelésére. Havonta küld egy összegzést a felhasználóknak ezen hitelek helyzetéről és negyedévente tart egy livestream-et is ahol részletesen átbeszélik az ez irányba tett lépéseket és lehetősége van a befektetőknek is kérdezniük. Érdekellentétet okoz, hogy a nagyobb hiteleredeztetőknél a Mintos tulajdonosai szintén érdekeltek: az under recovery, azaz visszaszerzés alatti státuszú hitelnek több, mint 50%-nál fennáll a tulajdonosi érdekellentét.
A 2022-es év elejére tervezett újdonságuk az úgynevezett Note hitelek, azaz hitelcsomagok bevezetése. Ezek a hitelcsomagok 6-20 db kisösszegű hitelopció együttes befektetését jelentik, ezzel nagyobb diverzifikációt lehetővé téve. A platform úgy tervezi, hogy nem sokkal a bevezetése után teljes mértékben átállnak az effajta befektetési lehetőség értékesítésére és a jelenlegi egyszerű hitelek már nem lesznek elérhetőek az elsődleges piacon, azok lejáratukig azonban még a megszokott módon törlesztenek a befektetőknek. Amíg a Note nem kerül bevezetésre, a felhasználók továbbra is a 3 előre meghatározott befektetési stratégia (diverzifikált, konzervatív és magas hozamú) közül választhatnak, amik 9-13% átlagos hozamot ígérnek. Ezen stratégiák kialakításánál figyelembe veszi az rendszer a Mintos hiteleredeztetőkre elvégzett kockázati besorolását, az egy hitelnyújtó cég portfóliójába fektetett maximum összeg nagyságát és azok portfóliójának minőségét. Ezenkívül továbbra is lehetőség van egyedi befektetési stratégia kialakítására.
Janis Pravenics, a partnerkapcsolatokért felelős vezető szerint a 2021-es évben „A fogyasztók visszanyerték bizalmukat fő funkciójuk – a költekezés – iránt, ami közvetlenül befolyásolta, hogy az emberek újra hitelfelvételre szánják el magukat. Mivel a hitelfelvevők hitel-visszafizetési képessége stabilizálódott, a hitelező cégek nagyszerű évet zártak, és a portfóliók hitelminősége visszatért a járvány előtti szintre. Ügyfeleink portfólióinak értékelésekor például új kibocsátási szintek és szilárd jövedelmezőségi szintek tendenciáját láttuk.”
Már 2021-ben is voltak váratlan események, elég csak a Kazahsztánban történt zavargásokra gondolni, aminek következtében az internet-szolgáltatást korlátozták és a banki utalásokat is leállították egy időre. Ez nem kedvezett a platformnak, amely többek között kazah hiteleredeztetőkkel is bővítette portfólióját a tavalyi évben. Viszont ez a rendkívüli esemény meg sem közelíti azt a problémát, ami 2022 februárjában alakult ki az orosz inváziónak köszönhetően. Az eddigi eljárás szerint az orosz hitelfelvevők rubelben fizették vissza a hiteleiket, amit a hitelfolyósító saját kockázatán váltott át euróra, viselve az árfolyam ingadozásból fakadó kockázatokat, azok számára, akik euró hiteleket finanszíroztak meg a platformon keresztül. A hitelező cégek jelentős része jelenleg nem tud euróban törlesztést utalni a Mintosnak, és a rubelben történő kifizetések is korlátozottak. Február óta a kifizetéseket számos tényező befolyásolta:
- a devizaváltások jutaléka jelentősen nőtt, jelenleg 12%;
- és az átváltható összegeket egyes országok korlátozták;
- az oroszországi hiteleredeztetők azaz bankok, pénzügyi intézmények közül néhányat, amelyek a Mintoson is kínáltak kölcsönöket, jelentősen érinti a szolgáltató bankjaikat sújtó szankciók. Ezek közül a legsúlyosabb a SWIFT rendszerből való kitiltás. Ennek következtében az Ukrajna elleni orosz támadás kezdete óta nem tudtak egyetlen rubelben történő kifizetést sem átutalni.
A 2022-es év tehát nem indult jól azon platformok számára, amik orosz vagy ukrán hiteleredeztetőkkel működtek együtt. Mint azt láttuk, lassan de biztosan kezdett kilábalni a Mintos a Covid-19 járvány okozta vis major helyzetből, erre egy újabb krízisben találta magát. A múltbéli eredmények bizakodásra adhatnak okot, hiszen az elmúlt év tapasztalatai jól jöhetnek a nem-fizető hitelek behajtásának esetén, de kérdés, hogy a befektetők mennyire bíznak a Mintos helyzetkezelő képességében.
A orosz-ukrán konflikushelyzet következtében életbe lépő rendkívüli állapot óta a Mintos oldalán nyomon lehet követni a folyamatosan frissülő szolgáltatásait érintő híreket. Legutóbb azt tudatták a felhasználókkal, hogy a korlátozott összegű rubel tranzakciók az orosz kormány által a nemzetközi szankciókra adott belső válaszként hozott szabályozás eredménye. A pénzeszközöket a befektetők számláira azonnal felszabadítják, amint azok megérkeznek a Mintoshoz. Eközben néhány más oroszországi hitelező cég azon dolgozik, hogy új bankokban hozzon létre számlákat, ami általában hosszadalmas folyamat, amelyet tovább bonyolít a jelenlegi oroszországi politikai környezet.
Ebben a helyzetben a Mintos portfóliójába tartozó egyik érintett orosz hitelező cég, az Ecofinance példáján láthatjuk, hogy mire számíthatnak a befektetők. A rendkívül helyzetet egy több frontról jelentkező stressztesztként megélő bank igazgatója ugyanis azonnali lépésekkel reagált. A háború kitörésének másnapján 40%-al csökkentették a napi kibocsátási volument és az új ügyfelek számát is korlátozták. Ezenkívül fokozták a behajtási erőfeszítéseiket, több elszámolási és átstrukturálási lehetőséget is bevezettek. Ennek következtében a portfóliójuk mérete 7%-kal csökkent, a korai késedelemmel érintett hitelek száma 21%-kal nőtt és a finanszírozási költségek pedig körülbelül a másfélszeresére növekedtek. Ezzel együtt mégis pozitív üzenete lehet a tapasztaltaknak, hiszen nem kellett felfüggeszteni a bankot az oldalon.