Mi alapján válasszunk egy startup és egy nagyvállalati állás között?
Tőkeportál saját tartalom, 2022.09.20.
Szerző: Ubránkovics Ádám
Egy startuphoz való csatlakozás hihetetlen élmény ,mégis rengeteg hirtelen változást tartalmazhat.. A Wall Street Journal szerint „az induló vállalkozásoknak körülbelül 75%-a megy tönkre 5 éven belül”. Így egy startuphoz való csatlakozásrendkívüli ígéretet jelent, mert nagy kockázatot rejthet munkavállalói szempontból. Ha valaki stabilitásra vágyik, akkor a hosszú távú munka lehetősége ebben az esetben nem biztos, hogy olyan mértékben megvalósítható, mint egy érett vállalatnál. Függetlenül attól, hogy eléri-e az összes személyes KPI-t, és folyamatosan túlteljesíti-e a kitűzött célokat, előfordulhat, hogy ugyanolyan gyorsan szüntetik meg a pozíciót, mint ahogy létrejött. A nagyszerű termékek és ötletek sokszor nem elegendőek ahhoz, hogy sikereket érjenek el a startupok a dinamikus és szüntelenül változó világban, amely néha nehézzé teszi a stabil foglalkoztatás fenntartását.
„…jó-e egy startupnál dolgozni?”
Ahhoz, hogy valóban megválaszolhassuk ezt a kérdést, először is meg kell értenünk, mitől egyedi egy startup. Vagyis, mi választja el alapvetően egy érett vállalkozástól? Egyszerű koncepciónak tűnik, de mivel a startupok idővel egyre inkább megalapozottabb vállalkozásokká válnak, ahogy növekednek, a vonal elmosódik. Mikor lesz egy startupból érett vállalkozás? A blogposzt kedvéért a startupokat olyan vállalkozásnak tekintjük, amely a növekedés korai szakaszában van. Ezzel szemben az érett fázisban lévő vállalkozást olyannak tekintjük, amely működése hosszú évek óta stabil alapokon áll. Most, hogy megállapítottuk, milyen típusú vállalkozásról beszélünk, az alábbiakban foglaljuk össze a preferenciákat meghatározó tényezőket:
Csapat mérete, munkatempó
Egyes cégek csapatlétszáma eltérő lehet. Az induló vállalkozásoknál a létszám kifejezetten gyorsan tud változni a vállalat lehetőségeitől függően. Általánosságban elmondható, hogy a startupok kisebb létszámmal működnek, különösen az elején. A kisebb csapatok nagyszerűsége az, hogy mélyebb emberi és szakmai kapcsolatok tudnak kialakulni. De ez azt is jelenti, hogy kevesebb ember osztozik nagyobb felelősségen, ami stresszes környezetet teremthet.
Annak ellenére, hogy a startupok egy adott pozícióra vesznek fel szakembereket, a több „sapka” viselése a norma a startup világban, ahol a szerepek és a kötelezettségek folyamatosan változnak. Egy nap előfordulhat, hogy a munkaköri leírásnak megfelelő feladatokat osztanak szét, másnap pedig olyan feladatokat kell elvégezni, amelyek új kompetenciát és ismeretanyagot igényelnek. Azon szakemberek, akik szívesen kipróbálnának új dolgokat, kíváncsiak, miközben kilépnek a komfortzónából, akkor ez a környezet megfelelő lehet számukra. Továbbá ez a környezet hozzáférést biztosít számukra, hogy tanuljanak a tapasztalt „startupperektől”, élvezzék az üzleti élet személyre szabottabb megközelítését, és ösztönözhetik a szakembereket arra, hogy bővítsék készségeiket, amelyek elősegítik a jövőbeli karrierlehetőségek kiaknázását. Számtalan példa létezik arra vonatkozóan, hogy egy startupnál elegendő idő eltöltésétkövetően valaki saját vállalkozást indít, mivel már rendelkezik azon tapasztalattal, amelyet egy startup vállalkozásnál szerzett meg.
A spektrum másik oldalán a jól bejáratott vállalatok, szerepeket és konkrét felelősségeket határoznak meg a csapat minden egyes tagja számára, hogy segítsenek nekik boldogulni a saját területükön. Ez strukturáltabb utat biztosít az alkalmazottaknak a szakmai előmenetelhez, ahol az új csatlakozók jól meghatározott képzési és mentori programokon való részvétellel indulhatnak útnak. Ezek segítik őket készségbázisuk csiszolódásában és tudásuk egy specifikusabb orientáció felé történő bővítésében. A világosan meghatározott pozíciók megkönnyítik meghatározni,hogy egy jól megalapozott vállalat alkalmazottjának milyen készségekre és tapasztalatokra van szüksége ahhoz, hogy előléptetést kapjon. A startupokkal ellentétben azonban a karrier előrelépés üteme sokkal lassabb a nagyobb vállalatoknál bonyolult szerkezetük és hierarchiájuk miatt, miközben a munkaköri leíráson kívüli új készségek megszerzése kihívást jelenthet.
Az érett vállalatoknál a csapatmunka az, ami az üzlet sikerét befolyásolja, nem pedig az egyéni erőfeszítés. Annak ellenére, hogy felülmúlja társait, ami a munkahelyi előrehaladásának és fejlődésének mutatója lehet, néha kihívást jelenthet számszerűsíteni saját hatását egy nagyméretű szervezetben. Számos egyedi kompetencia létezik, amelyeket csak nagyvállalati munka során lehet elsajátítani. Hátránya, hogy szilárd alapjai és folyamatai lelassíthatják a karrier növekedésének sebességét. Ha az „out of the box” gondolkodásról van szó, előfordulhat, hogy sok nagyvállalat nem kedveli ezt – szerkezetének merevsége miatt.
Igaz, hogy a már érett szakaszban lévő vállalkozások munkatempója általában lassabb a startupokhoz képest, mivel már stabil ügyfélkörrel és bevétellel rendelkeznek. Ugyanakkor a meghatározott iparágakban működő érett vállalkozások gyorsan reagálnak a változásokra, különösen igaz a reklám, a szórakoztatás és az újságírás területeire. Ennek ellenére a startup vállalkozások általában gyorsabb tempójúak, éskészen állnaka piaci környezet folyamatos változásaira. Ez egy opportunista környezet abban az értelemben, hogy gyorsan kell lépni ahhoz, hogy reagálni tudjon a fogyasztói igényekre, a befektetői kérésekre és új lehetőségeket teremtsen a növekedést szolgáló kapcsolatok kialakítására. Mindez azt jelenti, hogy gyors növekedésre van szükség, mielőtt a tőkéje elfogyna.
Növekedési lehetőség és döntéshozatal
Egy startup környezete remek hely a növekedéshez – vállalkozóként és szakemberként is. Az üzleti növekedést célzó innovatív és agilis megközelítés miatt általában nagy rugalmasság áll rendelkezésre a működésben, így a munkavállalók több szakterülettel is foglalkozhatnak. Az érett vállalkozásokra jellemző – különösen a multinacionális vállalatokra – a munkafolyamatok szétosztása különböző területek között, így a munkavállaló kizárólag a saját, a folyamat szempontjából egy kis szeletet lát és tapasztal a teljes munkafolyamatból. A startup vállalkozások ezzel szemben szinte megkövetelik a teljes folyamat átlátását és a munkavállalók bevonódását a teljes munkafolyamatba, így a munkavállaló számos tapasztalatot szerezhet, érdeklődését és készségeit szélesebb munkakörben alkalmazhatja, ami lehetővé teszi, hogy maga a vállalkozással együtt fejlődjön, és vezető szerepet töltsön be.
Amikor az alkalmazottak részt vesznek az üzletben, legyen az egy startup vagy egy nagyobb vállalat, erős elkötelezettség ébred fel. Így egy ilyen jelenség gyümölcse ragyogóan jelentkezik a termelékenység növekedésében, mivel a munkavállalói elkötelezettség és a munkával való elégedettség magasabb szintje érhető el, ami magára a vállalatra nézve is jobb számadatokban értelmezhető. A szenvedélyes vállalkozók, akiket a problémák hajtanak, hogy kreatív megoldásokat találjanak ki és megtalálják az akadályok leküzdésének módjait, minden lehetőséget megragadnak, hogy magukévá tegyék csapattagjaik innovatív ötleteit, különösen akkor, ha az üzlet még csak a kezdeteknél tart. Más szóval, az alkalmazottak egyéni hozzájárulása a startupokhoz sokkal kézzelfoghatóbb, és az alkalmazottak döntései közvetlen hatással vannak a vállalkozás általános sikerére.
Egyre fontosabb a mai munkaerő számára az érzés, hogy hozzájárul a vállalati döntések meghozatalához. A döntéshozatalban való részvétel képessége sokak számára értékes és a szervezeten belüli személyes célokhoz kapcsolódik. Az érett vállalkozásoknál általában nem lesz akkora átláthatóság a csapatok között, a döntéshozatal, általában hosszabb ideig tart, több bürokráciával vagy jóváhagyással jár.
Az induló vállalkozásokkal kapcsolatban általánosságban elmondható, hogy az alkalmazottak nagyobb autonómiával rendelkeznek, így közvetlenebb hatást gyakorolhatnak a döntéshozatalra, és profitálhatnak a csapatok közötti nyílt kommunikációból. Ez a fajta dinamika elősegítheti az egészségesebb emberi kapcsolatok és munkakultúra kialakulását. Azon szakembereknek, akiknek érték a döntéshozatalban való nagyobb felelősségvállalás és részvétel, talán egy startup a megfelelő út.
Munka és magánélet egyensúlya
Noha kívülről elbűvölőnek tűnik egy startupnak dolgozni, ez a valóságban igen megterhelő is lehet. A hétvégék és a hétköznapok közötti különbség elmosódhat, míg az ügyfelekkel/beszállítókkal való kapcsolat megszakítása és a szabadságolás lehetősége vágyálommá válhat. Egy startupban való munkavégzés megköveteli, hogy a munkavállaló kitűnjön a „multitasking” képességei terén, mivel egyszerre akár több munkakör feladatait is szükséges ellátni. Más szóval nagy az esélye annak, hogy a startupok a nap bármely szakában magasabb szintű elhivatottságot követelnek a csapat minden tagjától, ellentétben a nagyvállalatokkal.
Különböző kutatások szerint szoros összefüggés van a munka és a magánélet egyensúlya valamint a munkavállalói elkötelezettség szintje között. A nagyvállalatok általában jelentős összegeket fektetnek be egy olyan munkakörnyezet kialakításába, amely számos juttatás, kezdeményezés, program stb. révén elősegíti és megkönnyíti a munka/magánélet egyensúlyát. Ennek megfelelően az alkalmazottak képesek egyértelműen elkülöníteni szakmai és magánéletüket, továbbá elkerülni a kiégést – sajnos ez nem mindig sikerül. Ez elősegítheti egy olyan környezet kialakítását, amelyben a csapat tagjai jobban elköteleződnek a munkában, így termelékenyebbek. A munka és a magánélet egyensúlya csökkenti a munkavállalók stressz-szintjét. Amikor napjaik nagy részét munkával kapcsolatos tevékenységekkel töltik az alkalmazottak úgy érezhetik, hogy életük számos fontos aspektusát elhanyagolják vagy kihagyják, ami végül magasabb szintű elszakadáshoz és boldogtalansághoz vezethet.
Javadalmazás
A generációkat az a kontextus alakítja, amelyben megjelentek. Például az Y generáció a gazdasági jólét korszakában indult, és az ÉN-re összpontosított. Ezért a munkavállaló választása nagymértékben függa preferenciáitól: a pénzügyi javadalmazás, a juttatások, a munka és a magánélet egyensúlya, a vezetés, a cél vagy a küldetés.
Ezzel együtt, mivel a startupok általában alacsonyabb fizetést kínálnak, mint a nagyobb cégek, ezt a különbséget agyors növekedéssel, céltudatosággal, a szorosan összetartozó kultúrával, az egekbe szökő tanulási görbével és sok értékes tapasztalattal kompenzálják, hogy a dolgozóik elégedettek legyenek.
A nagyvállalatok viszont megengedhetik maguknak, hogy átfogóbb juttatásokat és magasabb fizetést kínáljanak. Fontos megemlíteni, hogy bár a jobb fizetés és a pénzügyi biztonság hangja vonzóbbá tehet egy kevésbé rugalmas pozíciót a munkavállalók számára, néha elfojthatja a lelkesedést, a motivációt és a növekedést, ami végső soron negatívan befolyásolja karrierlehetőségeit.
Lehet, hogy egy startup vállalkozásnál dolgozni nem könnyű vagy rövidtávon anyagilag nem annyira kifizetődő, mint a nagyobb vállalatoknál, de kétségtelenül egyedülálló lehetőségeket kínál számos készség megszerzésére. Ez azzal szemben is igaz, ha a vállalati tapasztalattal rendelkező álláskeresők előnyt szereznek, hogy nagy neveket említenek meg önéletrajzukban, amit egész karrierjük során hordozhatnak.
Összefoglalva, a Future Workplace felmérése szerint „a megkérdezett millenniumi fiatalok 91%-a tervezi, hogy három évnél rövidebb ideig maradjon egy pozícióban„. Ez azt jelenti, hogy munkahely váltás három éven belül várható az első munkahely megszerzését követően. Függetlenül attól, hogy a munkavállaló egy startuphoz vagy egy érett vállalathoz csatlakozik.
Noha számos tényező befolyásolhatja, hogy startupnál vagy érett vállalatnál jobb-e dolgozni, vannak olyan általános minták, amelyek eltérnek a startupok és érett vállalatok között. A generációs különbségek, egyéni preferenciák, személyes tapasztalatok, hátterek és sok más tényező, amelyek hozzájárulhatnak az egyén komfortzónájához – így nincs egyértelmű válasz, mely vállalkozás típusnál jobb dolgozni.