Velence városa is bevezeti a közösségi finanszírozást
A közösségi finanszírozás újkori formája, a platform-alapú befektetések és támogatások rendszere, a tőkepiaci vívmányokhoz hasonlóan, angolszász területeken indult el legkorábban, a brit Crowdcube, illetve az USA-beli Kickstarter platformok voltak az elsők közt; 2009 óta ez a finanszírozási forma 2000 platformot hozott létre világszerte.
Legutóbb a Velencei polgármester döntött a közösségi finanszírozás mellett és tette közzé, hogy Velence 2021 januárjától a harmadik szektor és a non- profit, civil szervezeteit erre az útra tereli, írja a Born2invest Blog, ha a programban résztvevő non-profit szervezetek kampányai elérik a kitűzött célösszeg 50%-át, a maradék 50%-t a Velencei önkormányzat kifizeti vissza nem térítendő támogatás formájában, a keret erejéig, ami 60 ezer USD.
Nemcsak a nonprofit crowdfunding erősödik Velencében. A koronakrízis alatt éves szinten 26%-kal nőtt a crowdfunding volumen Olaszországban. A befektetés-célú Ecomill platformon is jeleskedik Velence városa: az egyik programjuk keretében legutóbb hajótársaságok részére kereshettek befektetést az elektromos hajózás bevezetése érdekében. Ez a kezdeményezés a “La città SIcura di sé” kampányprogram része, amelyben az önkormányzat azt a célt tűzte ki a jövő évre, hogy támogassa az innovatív vállalkozások működését, hogy azok hatékonyan hozzájáruljanak Velence városának fenntartható gazdasági ökoszisztémájához.
Councillor Simone Venturini polgármester a következőképpen nyilatkozott a közösségi finanszírozás bevezetéséről:
Az utóbbi években Velence városa igen keményen dolgozott, hogy elérje a kívánt fejlődést a szociális és önkéntes kapcsolatok kiépítésében, hogy támogatókat és befektetőket szerezzen a további fejlődés megvalósításához. Ez a mozgalom csupán tavaly kezdődött, de azóta rengeteg új projekt látott napvilágot, amivel nem csak a turizmust, de a gazdaságot is erősíteni lehetne, ám ezek a projektek a legtöbb esetben támogatásra szorulnak. A Civico közösségi finanszírozási kampány erre lehetőséget teremt, azzal, hogy a közösségi finanszírozást elfogadják, mint tőkebevonási formát, ezek a projektek hamarosan nem csak ötletek lesznek, hanem már kivitelezett, kézzel fogható eredmények. A Civico olyan platformként működne, ahol a különböző projektek megtalálnák az érdeklődő befektetőket és támogatókat, akik validálják a koncepció életképességét és egyúttal a közösségi finanszírozás keretein belül támogatást tudnának nyújtani materiális formában.
A kampány olyan innovatív projekteket vár résztvevőként, akik a tőkebevonás után is képesek megállni a lábukon és pár éven belül profitábilissá válhatnak. A cél itt is a hosszú távú fejlődés megalapozása, nem pedig a gyors és egyszerű pénzhez jutás, mely pont az ellenkező hatást gyakorolja Velence gazdaságára. Andrea Grigoletto, a Fondazione Fenice Onlus kampány vezetője hozzátette, hogy három célja van a közösségi finanszírozási program bevezetésének: hogy az emberek megismerkedjenek a közösségi finanszírozás intézményével, hogy az innováció fontosságát és előrehaladottságát integrálni tudják az induló kampányok a város fejlődésében, és hogy mérhető és látható eredményeket érjen el a város a kiűzött fejlődés célja keretein belül.
Annak érdekében, hogy a kampányt népszerűsítsék, különböző eseményeket és konferenciákat szerveznek majd, ahol elsősorban Velence város lakosaihoz szólnak.
Mi pedig izgatottan várjuk itthon, hogy mi lesz a végeredménye ennek a programnak, és hogy milyen hatással lesz majd a jövőben Európa keleti részeire. Magyarország nemrég csatlakozott a közösségi finanszírozás világához, a Tőkeportál, pedig úttörőként tevékenykedik, hogy minél népszerűbb és elfogadottabb tőkebevonási forma lehessen a magyar startup ökoszisztémában.
Forrás: https://born2invest.com/articles/venice-launches-civic-crowdfunding-initiative/