Velence városa is bevezeti a közösségi finanszírozást
A közösségi finanszírozás újkori formája, a platform-alapú befektetések és támogatások rendszere, a tőkepiaci vívmányokhoz hasonlóan, angolszász területeken indult el legkorábban, a brit Crowdcube, illetve az USA-beli Kickstarter platformok voltak az elsők közt; 2009 óta ez a finanszírozási forma 2000 platformot hozott létre világszerte.
Update
A born2invest információi alapján – december 22:
Forrás: https://born2invest.com/articles/venice-finance-sustainable-ideas/
Velence elindította a harmadik kezdeményezést a város innovatív és fenntartható ötleteinek közösségi finanszírozására.
A Velencei Városi Közösségi Finanszírozási kezdeményezés két előző projektje nagyon sikeres volt, és a 22 projekt közül 18 sikeresen megvalósult, összesen 77 000 euró összegű támogatást kapva a velencei önkormányzattól. A kezdeményezés része a ” Self-confident city” programnak, amelyet az Európai Szociális Alap támogat a POC Metro operatív programon keresztül. Velence önkormányzata új kezdeményezést hirdetett a Városi Közösségi Finanszírozásra, hogy kiválassza azokat a projekteket, amelyeknek célja a polgárok aktiválása kis szolgáltatások vagy szomszédsági tevékenységek létrehozásában.
A kezdeményezést december 19-én mutatták be a városnak az Infoday webináron, az esemény felvétele pedig látható a Produzioni dal Basso közösségi csatornáin.
A kezdeményezés legfeljebb 15 projekt kiválasztását teszi lehetővé, amelyek maximum 8 hónapig tarthatnak és legfeljebb 10 000 eurós költséggel járhatnak.
A kiválasztott harmadik szektorbeli szervezetek speciális tanácsadást kapnak a crowdfundingról a Produzioni dal Basso-tól, hogy hatékonyabban tudják felhasználni a támogatást összegét és elsajátítsák a legjobb stratégiákat.
„Sikeresen követtük a Velencei Önkormányzat első Városi Közösségi Finanszírozása kezdeményezését, és igazi öröm számunkra, a Produzioni dal Basso-nál, hogy támogathatjuk az önkormányzatot ebben a második kezdeményezésben is – mondta Angelo Rindone, a FolkFunding vezérigazgatója és a Produzioni Dal Basso alapítója. – Valójában a platform infrastruktúráját is rendelkezésre bocsátjuk, és a várossal együtt meghatároztuk a harmadik szektor szervezeteinek a képzésre szoruló és támogatást igénylő tevékenységeit a területen. Folyamatosan kommunikálunk az eredményekről, visszajelzést adunk a lakóknak a támogatott projektekről és a kezdeményezés által generált hatásokról.”
A kezdeményezés bejelentési időpontjától kezdve és az azt követő hónapokban képzéseket szerveznek, és az érdeklődőknek 2024. február 9-ig van lehetőségük projektjük benyújtására.
Update
A born2invest információi alapján– október 17:
Forrás: https://born2invest.com/articles/city-campus-venice-campaign-ecomill/
A City Campus, egy Velencében található Egyetemi Kampusz, amely kampányt indított az Ecomill platformon. Az Ecomill az első olasz közösségi finanszírozási platform, amely megkönnyíti a tőke kínálatának és keresletének összehangolását.
A City Campus Projektje jelenleg tőkegyűjtést szervez egy induló közösségi finanszírozási kampányuk keretében. A minimális tőkegyűjtési cél 250 000 euró, és már 100 eurótól lehet befektetni. Emellett azok, akik legalább 99 900 eurót befektetnek, évi 4% kamat illeti, és exit lehetőségük van, vagy visszavonási joguk a befektetés hetedik évétől kezdve.
Scenari Immobiliari kutatása szerint legalább 130 000 ágy hiányzik jelenleg az egyetemi kollégiumból, amely azon diákok befogadására szolgálna, akik jelenleg a kollégiumon kívül élnek. Ezen diákok száma 2015 óta folyamatosan nő.
Ezzel szemben a kutatás azt mutatja, hogy az befektetők érdeklődése erőteljesen nő az egyetemi kollégiumi piac iránt, 2022-ig Olaszországban 200 millió eurót, az egész Európában 12,4 milliárd euró befektetést fordítottak erre a terültre.
A City Campus projektben egy széleskörű egyetemi kampuszt kívánnak létrehozni Vicenza városában, Olaszországban, a vendéglátás, a kultúra és az ételek népszerűsítésének céljából. Az innovatív megközelítés révén a projekt már két meglévő ingatlan átalakításával és felújításával valósítja meg ezt a célt. Olyan tevékenységek fejlesztését foglalja magában, amely a diákkollégiumokkal ellentétben az integrációt célozzák meg, így egy barátságosabb és vonzóbb városrészt kialakítva és az egyetem között.
A közösségi területek nyitottak és a város rendelkezésre állnak: a kampusz egy udvarként van kialakítva lakóhelyekkel és élelmiszerboltokkal, amelyek egy belső kertre néznek.
A City Campus projekt egy növekvő igényt szolgál ki „Vicenza egyetemvárosában”, kezdve a hallgatók, professzorok és alkalmazottak részére kínált lakhelyekkel, de azoknak is, akiknek ideiglenes szállásra van szükségük, mert közel szeretnének lenni az iskolákhoz és más oktatási helyszínekhez, a kórházhoz és sportközpontokhoz.
A lakóhelyi igények lefedettsége 9,92 százalék volt a 2021-2022-es tanévben, a City Campus kínálatával ez a lefedettség 23,52 százalékra nőne.
Legutóbb a Velencei polgármester döntött a közösségi finanszírozás mellett és tette közzé, hogy Velence 2021 januárjától a harmadik szektor és a non- profit, civil szervezeteit erre az útra tereli, írja a Born2invest Blog, ha a programban résztvevő non-profit szervezetek kampányai elérik a kitűzött célösszeg 50%-át, a maradék 50%-t a Velencei önkormányzat kifizeti vissza nem térítendő támogatás formájában, a keret erejéig, ami 60 ezer USD.
Nemcsak a nonprofit crowdfunding erősödik Velencében. A koronakrízis alatt éves szinten 26%-kal nőtt a crowdfunding volumen Olaszországban. A befektetés-célú Ecomill platformon is jeleskedik Velence városa: az egyik programjuk keretében legutóbb hajótársaságok részére kereshettek befektetést az elektromos hajózás bevezetése érdekében. Ez a kezdeményezés a “La città SIcura di sé” kampányprogram része, amelyben az önkormányzat azt a célt tűzte ki a jövő évre, hogy támogassa az innovatív vállalkozások működését, hogy azok hatékonyan hozzájáruljanak Velence városának fenntartható gazdasági ökoszisztémájához.
Councillor Simone Venturini polgármester a következőképpen nyilatkozott a közösségi finanszírozás bevezetéséről:
Az utóbbi években Velence városa igen keményen dolgozott, hogy elérje a kívánt fejlődést a szociális és önkéntes kapcsolatok kiépítésében, hogy támogatókat és befektetőket szerezzen a további fejlődés megvalósításához. Ez a mozgalom csupán tavaly kezdődött, de azóta rengeteg új projekt látott napvilágot, amivel nem csak a turizmust, de a gazdaságot is erősíteni lehetne, ám ezek a projektek a legtöbb esetben támogatásra szorulnak. A Civico közösségi finanszírozási kampány erre lehetőséget teremt, azzal, hogy a közösségi finanszírozást elfogadják, mint tőkebevonási formát, ezek a projektek hamarosan nem csak ötletek lesznek, hanem már kivitelezett, kézzel fogható eredmények. A Civico olyan platformként működne, ahol a különböző projektek megtalálnák az érdeklődő befektetőket és támogatókat, akik validálják a koncepció életképességét és egyúttal a közösségi finanszírozás keretein belül támogatást tudnának nyújtani materiális formában.
A kampány olyan innovatív projekteket vár résztvevőként, akik a tőkebevonás után is képesek megállni a lábukon és pár éven belül profitábilissá válhatnak. A cél itt is a hosszú távú fejlődés megalapozása, nem pedig a gyors és egyszerű pénzhez jutás, mely pont az ellenkező hatást gyakorolja Velence gazdaságára. Andrea Grigoletto, a Fondazione Fenice Onlus kampány vezetője hozzátette, hogy három célja van a közösségi finanszírozási program bevezetésének: hogy az emberek megismerkedjenek a közösségi finanszírozás intézményével, hogy az innováció fontosságát és előrehaladottságát integrálni tudják az induló kampányok a város fejlődésében, és hogy mérhető és látható eredményeket érjen el a város a kiűzött fejlődés célja keretein belül.
Annak érdekében, hogy a kampányt népszerűsítsék, különböző eseményeket és konferenciákat szerveznek majd, ahol elsősorban Velence város lakosaihoz szólnak.
Mi pedig izgatottan várjuk itthon, hogy mi lesz a végeredménye ennek a programnak, és hogy milyen hatással lesz majd a jövőben Európa keleti részeire. Magyarország nemrég csatlakozott a közösségi finanszírozás világához, a Tőkeportál, pedig úttörőként tevékenykedik, hogy minél népszerűbb és elfogadottabb tőkebevonási forma lehessen a magyar startup ökoszisztémában.
Forrás: https://born2invest.com/articles/venice-launches-civic-crowdfunding-initiative/