Zakár Tivadar: „Az utcán kezdtem a tőzsdézést...” I Kanapé Pitch vol 81. I Tőkeportál Podcast
Kanapé podcast, 2024. február 21.
Tőkeportál saját tartalom
A Tőkeportál Kanapé podcast sorozatának aktuális epizódjában vendégünk Zakár Tivadar, az Univerz Invest társalapítója, amely céggel már Schuszter Péter mentorunk révén megismerkedhettünk egy korábbi adásban. A cég új mérföldkő elé érkezett, egy új üzletág beindításával és egy új partnerség kialakításával, így most Tivadart kérdeztük meg, az aktuális tőkepiaci nézeteiről és a jövőre vonatkozó várakozásairól, hiszen ő már az előrejelzéseiről is igen ismert.
Tivadar pályája a kilencvenes évek elején-közepén kezdődött, amikor még közgazdászként tanult az egyetemen. Újdonságként jelent meg a tőzsde és a tőkepiacok ismerete Magyarországon, és azonnal rendkívül különleges és népszerű lett az egyetemisták körében is.
„Talán most a bitcoin és a kriptos srácok érezhetik ugyanezt, amit mi akkor annak idején. Nagyon nagy elánnal vetettem bele magam a részletekbe. Akkor még nem voltak olyan lehetőségek, mint a mai körülmények között, így a tanulás mellett a gyakorlatot papíron tőzsdézéssel kezdtük el. Követtük az árfolyamokat és az új bevezetéseket, és a másik gyakorlati megoldásként egyetemistaként kárpótlási jegyekkel bérben sorban álltunk egy-egy jegyzésen. Nagyon türelmetlenek voltunk, mert bármilyen korán mentünk ott már biztos, hogy volt valaki, aki tegnapelőtt a bankár hölgyeknél a jegyzési ívet valami módon ki tudta tölteni. Szóval, mondhatni azt, hogy valóban az utcán kezdtem a tőzsdézést.”
1998-ban érintette az első válság, amikor az első befektetőjének, aki az édesapja volt, el kellett számolni azzal, hogy majdnem mindent elbukott. Nehéz időszak volt ez számukra, tekintve, hogy a családi vagyont kockáztatták, de a rögös út eredménye, hogy kutatásba kezdett. Elmélyült a tőzsdézés matematikai oldalában, módszertanában. Így nem csak tanított és tanult, hanem kutatott is az elmúlt 20 évben. 2019-ig sok idő telt el párhuzamosan azzal, hogy egyszerre dolgozott az akadémiai rendszerrel és az üzleti világban is, aminek előnye, hogy az üzletet nagyban segítette a módszertani háttér, de hátránya volt, hogy a tanítás mellett nem tudott száz százalékban a munkára fókuszálni.
Az egyik legnagyobb eredménye, hogy legalább tizenöt éve Magyarországon nincs olyan bank és brókercég, ahol ne lenne egy tanítványa. A fiatal portfóliókezelők, alapkezelők, befektetési bankárok között valahol biztosan van egy, aki náluk kezdte a pályát, vagy vele együtt tanulta ezt a dolgot.
Péterrel az ismertségük 2008 közepén kezdődött, amikor a Károly Róbert Főiskolán tanított Gyöngyösön, Péter pedig a Generali Alapkezelőnek volt a vezérigazgatója, már akkor is a „tőzsdés celebek közé tartozott”. A Generali főiskolai, gyakorlati képzése keretében kezdtek együtt dolgozni, amelyben a biztosítási szakirányon tanuló pénzügyi hallgatók egyetemi tanulmányaik mellett tőzsdézhettek, így egyszerre szerezhettek elméleti és gyakorlati tudást is a diákok.
Több projektben is volt lehetőségük ezt követően együtt dolgozni. 2018 környékén Péter létrehozott egy alapkezelőt, amelyben opciós témakörökkel foglalkoztak, és Tivadart kérte fel portfólió menedzseri munkakörbe. Majd az SPB-nél portfóliókezelést, vagyonkezelést alakítottak ki és a vállalati tranzakciós tanácsadást is vezették. Ekkor már létrehoztak valamit, ami működőképes és már eredményt produkál, így szerették volna mindezt saját berkekben tovább építeni, így létrehozták az Univerz Investet.
Mi a specialitása az Univerz Investnek? Hogyan választottátok pont ezt a szegmenset?
„Bármilyen újdonságot találtunk volna ki, abban nem lett volna annyi tapasztalatunk, kapcsolatunk és társunk, mint ebben. Valójában egyszerűen azt folytatjuk, amit eddig csináltunk ügyfélkapcsolatokkal, ügyfeleinkkel, akikkel együtt dolgoztunk eddig. Azt gondoljuk, hogy mi a klasszikus régi stílust képviseljük a mai modern fintechekkel szemben, mert a mi filozófiánk az a klasszikus befektetési bank, ami már 200 évvel ezelőtt is jól működött, és még mindig vannak jól működő, régi típusú bankok, és azt gondolom, hogy még az elkövetkezendő 200 évben is így lesz.”
A Befektetési Banknak abban az értelemben nem szétválasztható két nagy területe van, hogy értékpapírokat is kell létrehoznia és üzlet lehetőséget kereső befektetőkkel is kell foglalkoznia.
„Mi viszont inkább abban a megközelítésben gondolkodunk, ahol az ügyfelek egyszerre találják meg azt, amikor a vagyonkezeléshez szükséges dolgaikra valójában a piacok mélységében ismerő támogatást tudnak kapni, és ugyanezt meg tudják adni azon az oldalon is, amikor ők szeretnének értékpapírokat kibocsátani. Azt gondolom, hogy az ügyfeleink visszajelzése, vagy az ügyfeleink bizalma az egyik legfontosabb mérőpontunk.”
Mi a Codexnek a szerepe?
A Codex a munkafolyamataik során egy meghatározó, kiemeltlen fontos dolog. Önálló jogon szerezték meg a tőzsdei kiemelt tanácsadói státuszt, viszont ahhoz, hogy befektetési szolgáltatásokat is tudjanak nyújtani az ügyfeleiknek, együtt kell működniük a Codex Értékpapír Zrt.-vel. A Codex Zrt. már 30, vagy akár attól is több éve létező cég és az Univerz Invest, mint a függő ügynöke, valójában az ő számlavezetésével és az általa biztosított backgrounddal, piaci eléréssel, értékpapír kezelési rendszerrel tud rendelkezésre állást nyújtani az online felületein.
Ki és hogyan forduljon hozzátok?
Egyik oldalról azok a cégek, akik már a fejlődési fázisuknak abba a szakaszába érkeztek, ahol már nemcsak, mint egy Series B finanszírozású startup működnek, hanem már a C és a D finanszírozási körök felmerülhetnek, illetve már a vállalat víziójával rendelkeznek, és esetleg már több tulajdonosuk is van. Ezen a vállalati oldalon ők már specialisták és komoly lehetőségekkel tudnak rendelkezésre állni.
Másrészről mindenki, aki a magyar részvények, a magyar tőkepiac iránt érdeklődik, és mélységeiben szeretné vizsgálni a kérdést. Befektetési tanácsadással állnak a rendelkezésére, de akár nyithat náluk számlát magánszemélyként is, és a klasszikus magyar jogszabályok által biztosított értékpapírszámlavezetést is.
Van-e valami igen pontos elképzelésed arról, hogy ha valaki válogat a befektetési tanácsadók közül, akkor mi az a súlypont, vagy az a versenyelőny, vagy az a többlettudás vagy szolgáltatás, ami miatt feltétlenül nálatok kell, hogy kopogjon az ajtón?
„Ha befektetési tanácsadást szeretne valaki kérni, akkor a hosszú-hosszú idő és az a tapasztalat, amit a kezünkben tudhatunk, akár intézményiként, akár magánbefektetőként. Sok-sok ügyfélnek és közös munkának a tapasztalatát is beleértve 1998 óta az összes válságot végigvittük, így nem nagyon van olyan meglepetés, ami bennünket újdonságként ér….Aki szeretné, hogy a befektetési tanácsadást, vagy a szolgáltatást mélységeiben is meg tudja élni, az mindenféleképpen hallgasson meg bennünket, hogy milyen portfóliótervvel állunk neki elő. A portfólió után egy-két évig együtt dolgozva mindenféleképpen olyan élményt fog neki jelenteni, ami miatt aztán már húsz évig az ügyfelünk akar majd lenni.”