Az olaszországi startup szabályozás
2020.01.12. – Vendégszerzői tartalom
A kérdés természetesen az, hogy vajon a koronavírus eltörli a korábban látott dinamikus növekedést?
Korábban Olaszország nem a startup-és a növekedésorientált környezetről volt híres. A magas adók és a jelentős adminisztrációs teher miatt korábban sok olasz vállalkozó és vállalkozás ment külföldre. Ezt a kockázatot azonban időben felismerve, az olasz kormány már 2012-ben felállított egy gazdaságvédelmi-és tanácsadó bizottságot, kidolgozott egy tervezetet, és az olasz parlament elfogadta az „Italian StartUp Act” jogszabály csomagot, amelynek célja az olaszországi startup ökoszisztéma támogatása és fejlesztése.
A koronavírus negatív hatásait enyhítendő, a válságot megelőzendő az olasz parlament 2020 májusában módosította, valamint 7 helyen kiegészítette a törvényt annak érdekében, hogy a korábbi években tapasztalt növekedést megvédje, valamint támogassa a gyors kilábalást a gazdasági visszaesést követően.
a) Vissza nem térítendő támogatások innovatív vállalkozások fejlesztésére irányuló szolgáltatások vásárlásához
Az innovatív induló vállalkozások támogatására 10 millió eurót különítettek el vissza nem térítendő támogatás formájában, amelyet a vállalkozások felhasználhatnak meghatározott szolgáltatások vásárlására: az inkubátorok, akcelerátorok, innovációs központok által nyújtott szolgáltatások, amelyek az innovatív vállalatok fejlesztése érdekében működnek.
b) Kockázati tőkebefektetések támogatása
Az olasz kormány összesen több mint 1 milliárd euró forrást biztosít az olasz államkincstár felügyelte alá tartozó, e célra létrejött CDP Venture Capital számára, amelynek célja a tőkebefektetésekre irányuló kockázati tőke nyújtása: tőkekihelyezés, támogatott hitelek nyújtása, átváltható kötelezettségek vagy pénzügyi adósságinstrumentumok vásárlása, amelyek biztosítják az innovatív startupok és az innovatív kkv-k tőkével való ellátottságát.
c) Adóhitel fejlesztésre és kutatásra
Gyakorlatilag, ha egy innovatív vállalkozás az adott évben legalább 30 ezer eurót elkölt meghatározott kutatásra és/vagy fejlesztésre (pl.: kutatási szerződést köt az adott vállalkozás tevékenysége szempontjából releváns egyetemmel), akkor ezen összeg 50%-át – jelen esetben 15 ezer eurót – jogosult adóhitelként lehívni az olasz államtól a következő évben.
d) A cégnyilvántartásban szereplő „innovatív” státusz meghosszabbítása
Az innovatív vállalkozás státusz megtartása kiemelten fontos az olasz vállalkozások számára, mivel a munkavállalók foglalkoztatása rugalmasabb, egyszerűbb és könnyebb a tőkebevonás folyamata valamint gyorsabb az állami garancia alaphoz való hozzáférés a számos egyéb előny mellett, amely lehetővé teszi a hatékonyabb működést az innovatív vállalkozások számára.
e) Dedikált kvóta biztosítása az állami garanciaalap jóvoltából
200 millió eurós dedikált kvóta áll rendelkezésre az innovatív startupok és az innovatív kkv-k számára az olasz állami garancia alapnál. Az innovatív startupok és kkv-k egyszerűsített folyamaton keresztül ingyen aktiválhatják az olasz állami garancialap fedezetét a banki hitelfelvétel során. A garancia a hitelként folyósított összeg 80%-át fedezi legfeljebb 2,5 millió euró értékhatárig.
f) Ösztönzők az innovatív vállalkozásokba történő befektetéskehez
„De minimis” ösztönzőket vezettek be az innovatív startupokba és az Innovatív kkv-ba történő befektetésekhez, amely igénybevételével természetes személyek 50%-os személyi jövedelemadó engedményt szerezhetnek legfeljebb 100 ezer euró befektetése esetén, amennyiben legalább 3 évig rendelkeznek azon befektetéssel, amelyre vonatkozóan a személyi jövedelemadó engedményt igénybe vették.
g) Befektetői vízum program
A befektetői vízum program keretein belül két évre szóló vízumot kaphatnak azon EU-n kívüli állampolgárok, akik az olasz gazdaság és társadalom számára kiemelt jelentőséggel bíró stratégiai eszközökbe fektetnek be. A program célja friss tőkét bevonzani az olasz gazdaság szempontjából meghatározó eszközökbe (olasz államkötvény, innovatív kkv, meghatározott filantróp tevékenység). A külföldi befektetők befektetéseinek minimális küszöbértékét megfelezték az „Investor Visa for Italy” programban az innovatív vállalkozásba történő befektetések esetén:
- az Olaszországban működő startup vállalkozásokba történő befektetések esetében a minimális befektetési küszöb 1 millió euróról 500 ezer euróra módosult;
- az olaszországi cégnyilvántartás szerinti innovatív KKV-ba történő befektetésekre vonatkozóan a minimális befektetési küszöb 500 ezer euróról 250 ezer euróra csökkent.
Összességében a felsorolt jogszabály módosítások jelentősen hozzájárulhatnak a startup ökoszisztéma védelméhez és jövőbeni növekedés támogatásához. Az EU igyekezett tanulni Olaszországtól a tavasszal kialakult olaszországi vírushelyzetben, különös tekintettel a meghozott intézkedésekre vonatkozóan a pandémia megállítására. Vajon a startup ökoszisztémával kapcsolatos intézkedéseket is érdemes megtanulni az olaszoktól?