Globális alternatív finanszírozási riport | Cambridge Egyetem
Az alternatív finanszírozási piac 2017 és 2018 között világszerte jelentősen növekedett; a 2018-as évben a globális tranzakciós érték elérte a 304 milliárd dollárt. A legnagyobb Kína piaci részesedése, amit az USA és az Egyesült Királyság követ. A népesség arányában az USA rendelkezik a legmagasabb tranzakciós értékkel, amit az Egyesült Királyság, majd meglepő módon Lettország, Észtország és Hollandia követ. Ez alapján látható, hogy a kisebb piacokon is lehetnek rendkívül elterjedtek és népszerűek az alternatív finanszírozási módszerek.
Európában az Egyesült Királyságban a legmagasabb az e piacon történő befektetések volumene; a teljes európai piac 57%-át az Egyesült Királyság adja, 10,4 milliárd dollár értékben. Ez a fölény azonban csökkenhet a Brexit miatt. Azonban a brit platformok a Brexit okozta bizonytalanság miatt egyre aktívabbak az egyéb európai országokban, hogy a brit piacon kívül is megalapozzák sikerüket.
Kontinentális Európában a növekedéshez leginkább a nyugat-európai országok járulnak hozzá, köztük is főként Hollandia és az egyéb Benelux államok, Németország és Franciaország.
A Benelux államok növekedése túlnyomórészt (98%-ban) a kölcsöncélú modellek elterjedéséből fakad (1,8 milliárd dolláros értékkel), ezt követi a részvénycélú (1%, 26 millió $) és a nem befektetés-célú (1%, 17 millió $) modellek. 2018-ban először, Hollandiában az alternatív finanszírozás volumene meghaladta az 1 milliárd dollárt.
A német alternatív finanszírozási piac 2017 és 2018 között 90%-kal növekedett, és 1,28 milliárd $ értéket ért el. Ezzel a volumennel a német piac a harmadik legnagyobb Európában az Egyesült Királyságot és a Benelux államokat követően, megtartva 2017-es pozícióját, amikor az Egyesült Királyság és Franciaország előzte meg. Az Egyesült Királyságtól és a Benelux államoktól eltérően Németországban a 2018-as volumen 69%-át adja a kölcsöncélú finanszírozás (882 millió $), míg 351 millió dollár (28%) részvénycélú finanszírozásból és további 42 millió $ nem befektetés-célú modellekből származik.
Franciaországban 647 millió dollárt (70%) finanszíroztak kölcsöncélú modellekkel, 225 millió dollárt (24%) részvénycélú modellekkel és 55 millió dollárt (6%) nem befektetés-célú modellekkel. Az Egyesült Királyságot követően Franciaország rendelkezik a legnagyobb piaccal a nem befektetés-célú modelleket tekintve.
A kelet-európai országokban (Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon) fejletlen a piac, ezért arányaiban jelentős a támogatás-célú közösségi finanszírozás aránya. A nem befektetés-célú modellek 23 millió dollárral 6%-át képviselik a teljes volumennek, míg a részvénycélú modellek csak most kezdenek terjedni (1%, 3 millió $). A kölcsöncélú modellek 387 millió dollárral 93%-át képzik a piaci volumennek, ami kiemelkedő fejlődést mutat, különösen annak fényében, hogy ezeknek az országoknak a tőkepiaca mindig is fejletlenebb volt. A régió motorja Lengyelország, ami a régiós volumen 80%-át adja. 2018-ban a régió alternatív finanszírozási volumene 414 millió dollárt ért el, 104%-os növekedéssel a 2017-es 202 millió dolláros értékhez képest, de visszaesve az előző év 153%-os növekedési ütemétől. A fenti adatokból látszik, hogy a régióban bőven van még tere a részvénycélú közösségi finanszírozás fejlődésének.
Összességében Európa különböző régióiban a kölcsöncélú közösségi finanszírozás dominál, de az elmúlt két évben a magas kockázatú startup-befektetések (pl. részvénycélú közösségi finanszírozás) aránya is nő, jobban, mint a tőzsdei kibocsátásoké vagy akár az egyéb alternatív (kockázatitőke, angyaltőke) befektetéseké.
A részvénycélú közösségi finanszírozást az Egyesült Királyságban piacépítő, befektető-komform szabályozása és a korai fázisú cégekbe történő befektetésekre vonatkozó adókedvezmények segítik. Így tehát nem csoda, hogy a brit részvénycélú közösségi finanszírozás volumene a legmagasabb (2018-ban 484 millió $). Finnországban, ahol szintén rendkívül támogató a startup-ökoszisztéma, a piaci volumen a brit volumen 14%-át teszi ki (68 millió $). Harmadikként e téren a svéd részvénycélú közösségi finanszírozás szerepel 60 millió dolláros piaci volumennel (a brit volumen 12%-a), negyedikként pedig a spanyol piac 48 millió dolláros volumennel (a brit volumen 10%-ának felel meg).
Az alternatív finanszírozással több nő vonható be, mint a hagyományos csatornákon
Szinte minden a kérdőívben részt vevő cégtípus esetében a nők részvételi aránya mind kampánygazdaként, mind finanszírozóként 40% alatti volt. Kivételt képeznek ez alól a tendencia alól a nem befektetés-célú modellek: az előfinanszírozás-célú közösségi finanszírozásban a kampánygazdák 47%-a és a támogatók 45%-a volt nő, míg a támogatás-célú közösségi finanszírozás esetén a kampánygazdák 70%-a nő. A női befektetők aránya a legtöbb modell esetén 30% alatti: P2P Property Lending esetén 26%, kölcsön-célú modellek esetén 28% és a részvénycélú közösségi finanszírozás esetén 22%. Mindez összhangban van korábbi kutatási eredményekkel, amelyek szerint a nők elővigyázatosabbak és kisebb a kockázatviselő képességük, mint a férfiaknak.A fent leírt különbségek ellenére az látható, hogy a nők nagyobb arányban fektetnek be alternatív csatornákon keresztül, mint a hagyományos csatornákon. Ugyanakkor az is elmondható, hogy a finanszírozásból is nagyobb arányban részesülnek a női alapítók az alternatív, mint a hagyományos csatornákon. A Pitchbook a Fortune magazinban közölt felmérése alapján 2017-ben a kockázatitőke-befektetéseknek csupán 2,2%-a került női alapítású csapatokhoz.