Hild Imre: Indul az első hazai egyetemi kockázatitőke-alap I Kanapé Pitch vol 75. I Tőkeportál Podcast
Tőkeportál saját tartalom, 2023.09.15
A Kanapé Podcast sorozat mostani epizódjában vendégünk Hild Imre, kulcsmentorunk, az Év Mentora 2022-ben, a hazai startup ökoszisztéma oszlopos tagja, motorja, mindentudója. Ahogy az egy tegnapi bejelentésből kiderült, Imre az Óbudai Egyetemmel és a Széchenyi Tőkealappal összeállva, egy mérföldkövet ért el a hazai ökoszisztéma fejlődésének útján.
Az ÓUVC a Rudolf Kálmán Óbudai Egyetemért alapítványának, az Óbudai Egyetemnek és a Széchenyi Tőkealapnak köszönhetően jött létre, mint az első jelentős méretű magyar egyetemi kockázati tőkealap társaság és venture studio. 10 milliárd forintos tőkével indulnak, és öt év alatt legalább 60 cégbe terveznek befektetni; a ticket sizeok, azaz a befektetési összegek 20 és 300 millió forint között mozognak majd. A befektetés területe elsősorban az AI, deep tech, zöld energia és robotika. Bár elsősorban az Óbudai Egyetemmel kapcsolatos vállalkozásokat szeretnének támogatni, más egyetemeken indult vállalkozások is jelentkezhetnek. Céljuk a startupoknak nem csak pénzt, hanem üzletfejlesztési és egyéb szolgáltatásokat is nyújtani. Az ÓUVC tevékenysége hozamorientált, és az egyetemi közösséget is bevonják a vállalkozások építésének és fejlesztésének folyamatába, és a fő céljuk a sikeres Venture Studio modell megvalósítása.
A beszélgetésben elhangzanak az alábbi témák:
Az idő pénz, különösen a befektetések területén: az ÓUVC célja, hogy az időt befektetéssé konvertálja. A befektetőknek és a startupoknak is szükségük van az egyszerű, gyors és átlátható folyamatra. A hosszan elhúzódó tárgyalások és az ismeretlen tényezők csak károsak lehetnek mindkét fél számára. Az ÓUVC célja az, hogy mindkét fél gyorsan eljusson a lényeghez, megállapodjon és tovább lépjen a következő lépésekre – akár már 1 hónap alatt.
A gyors döntéshozatal, a transzparencia és a kölcsönös tisztelet mind hatalmas értékek a startup befektetések területén. Imrének volt egy videósorozata, ahol elhangzik, hogy Londonban a jó startupok két hét alatt jutnak tőkéhez. Ott persze nagy a befektetői sűrűség, mégis, a gyorsaság, a hatékonyság és az egyértelmű kommunikáció mind-mind előnyt jelenthet a startupok számára. Kell, hogy a startupok versengjenek a befektetésért, de az is hogy befektetők is versengjenek a legjobb startupokért.
Ezért a fajta rugalmasságért és a vállalkozó fókuszú szemléletért elvárják azt, hogy komoly munka folyjon. A mérföldkövek között nem csak pénzügyi mérföldkövek lesznek, hanem másfajta tevékenységhez kapcsolódó mérföldkövek is, tehát üzletfejlesztés, láthatóságmenedzsment, hogyan fejlődik a befektetési készsége a cégnek, ezeket különböző saját belső eszközökkel tudják mérni. És hogyha nem fejlődik, akkor elengedjük. Tehát ezt rögtön az elején elmondjuk, hogy ez a darwinizmus él. Ha fejlődik, akkor még hozunk be magunk mellé, ha kell kétszer annyit is, de hogyha nem fejlődik, akkor elengedjük a kezét. Nem olyan régen jött ki egy brit hír, ugye a lesajnált brexitesek azért elég erőteljesen tudtak versenyképesek maradni például a startup befektetések támogatásában is. Eddig is az élen jártak, de most kijött egy egymilliárd fontos fintech kormányzati alap. Így az ÓUVC-n keresztül sikerül ennek egy kelet-európai kelet-közép-európai jó példát is kínálni. Nagyon-nagyon várunk erre, hogy valami áttörést elérjen ez a piac, úgyhogy van hova fejlődni.
„Nyilván van egy jó pár ember, akit ezzel kapcsolatban megszondáztam. Nyilván mindenkinek van bizonyos mértékű szkepszise a lelkesedés mellett, hogy ez vajon hogyan fog így működni. Reméljük, együtt meg tudjuk mutatni mindenkinek, hogy lehet másképp csinálni, meg tud ez valósulni, nem csak Németországban, Svédországban, Izraelben lehet ilyenfajta egyetem és befektető, illetve egyetem nagyvállalati együttműködéseket értelmesen csinálni, hanem itt is. Például a HSUP-val az Óbudai Egyetem már három éve elkezdte az együttműködést, és ez folyik tovább. Ebbe mi csak olyan téren folyunk bele, hogy szívesen segítünk a képzésben, mentorálásban, ez teljesen természetes. Emellett a Nemzeti Innovációs Ügynökséggel is együttműködünk, nézzük a különböző lehetőségeket, amik az egyetemek és az egyetemek és a startup témák közötti együttműködésben rejlenek.”