#TŐKEPORTÁL BLOG
Kanapé Pitch a TRIP hajóról - ilyen volt a 26. epizód
*BESZÁMOLÓ
Sebastian Tamás
Sebastian Tamás | „startup-pásztor”, Rocket Shepherd
Az eseményre a startupok online összehasonlítását elősegítő vállalkozás, a Rocket Shepherd alapítója, számos startup-esemény házigazdája, a startup (ökoszisztéma) pásztor, Sebi készült összefoglaló adatokkal. Sebi hosszú éveket töltött az USA-ban a Wall Streeten, és Franciaországban, és ezután itthon, idén indította el vállalkozását, amelyet a startupok Facebookjaként is lehet nevezni. Sebi célja, hogy segítsen globálisan felfedezhetővé tenni a startupokat és termékeiket, illetve oda terelni őket, ahol leginkább tudnak üzleti lehetőségeket találni.
Sebiék szerint a startup egy dinamikus irányváltási képességgel rendelkező cég, mely képes exponenciális növekedésre és úgy definiálta magát vagy őt a sajtó, mint startup. Magyarországon nagyjából a 2000-es évek elején jelentek meg a startupok, így mondhatjuk, hogy 20 éves a hazai ökoszisztéma. Ez idő alatt 2074 startup alakult meg itthon, melynek 83%-a 2010 után jött létre és 78% még mindig élő cég. Idén – az egyelőre nem végleges adatok alapján – mindösszesen 55 ilyen vállalkozást indítottak, míg 2018-ban, amely a csúcspont volt ebből a szempontból, 229-et. Ezekbe a cégekbe, illetve pontosan 1072-be, a 20 év alatt 1,5 milliárd euró tőke áramlott kockázati tőkebefektetés, pályázat, közösségi finanszírozás és egyéb befektetések formájában. Ennek közel 40%-a az elmúlt három évben történt, melyből 112 millió euró idén került befektetésre 165 cégbe, amelyben nagy arányba jelen van a Hiventures befektetései. Ezeknek a cégeknek a 21%, vagyis 439 db termelt több, mint 100 ezer eurót évente, 43% pedig 100 ezer eurót az 5 év alatt. A felvásárolt 54 cég értékei pedig megközelítik 600 millió eurót.
Biás Csongor
Biás Csongor | CEO, Startup Hungary
Az idei nyáron alakult a Startup Hungary, amelynek vezetője, Biás Csongor. A 12 fő és 3 szervezet (Design Terminál, Google, IVSZ) által alapított Startup Hungary egyik célja, hogy összegyűjtse azokat a startupokat, startuppereket, akik nemzetközi mértékben is komoly sikereket értek el és velük együttműködve úgy fejlesszék, tereljék az ökoszisztéma szereplőit, hogy még több ilyen sikeres cég és vállalkozó legyen itthon. Másik céljuk, hogy egy transzparens ökoszisztéma jöjjön létre, mely nem pletykákra, anekdotákra alapszik, hanem a startupok és egyéb szereplők valós tudására, igényeire. A Startup Hungary, mint érdekképviseleti szervezet a Startup Polanddel közösen ökoszisztéma kutatást végez a 2020-as évről, mely meglehetősen nehéz, mivel sok a zajos adat, sok a nemzetközi gyűjtőoldalakon, pl.: Crunchbase, AngelList, PitchBook, fellelhető elavult információ, így nehéz egybefüggő következtetéseket levonni. Ezért nehéz meghatározni, hogy mitől működik jól egy startup és egy ökoszisztéma.
A szervezet számára kiemelten fontos a visszaadás kultúrájának terjesztése, mely alapvető jellemzője a már jól működő ökoszisztémáknak, illetve a másik segítése akár nemzetközi kapcsolatokkal, tanácsokkal. Emiatt indítottak egy havi rendszerességű rendezvénysorozatot, mely a First Monday nevet kapta, mellyel Záboji Péter emléke előtt szeretnének tisztelegni. A rendezvényre nemzetközileg is kiemelkedő startupokat, befektetőiket és vezetőiket hívják, hogy a sikersztorikkal motiválják a többiket, egyfajta példát mutatva, hogy nemzetközi sikerek elérése itthonról sem lehetetlen, ha dolgozol érte. Például, első vendégük Ondrej Bartos, a Credo Ventures partnere volt, aki kiemelte, milyen károkat tud akár egy befektető is okozni egy startupnak, ha túl sok feltételt köt ki: ő ezt „toxic term sheet”nek nevezte. Azt is elmondta, hogy a startup akkor érett tőkebevonásra, ha igazán tőkét akar bevonni, ha a tőkebevonást éli meg a növekedése fő feltételének, mert akkor fogja létrehozni azokat a feltételeket, amik alapján befektetésre alkalmassá válik. Csongor elmondta, hogy Magyarországon is van több, nemzetközileg is elismert, sikeres cég, akinek top tier befektetői és talentjei vannak, például a Bitrise vagy a Shaper3D. Ilyen cégekből és sikerekből, unikornisokból kellene több itthon is, hogy nemzetközi szemmel nézve Magyarország ne ragadjon a Baltikum és Ukrajna mögé, hanem a régió vezető és meghatározó szereplője legyen.
Ivánka Iván
Ivánka Iván | Chapter Leader, Founder Institute Hungary
Sebi és Nóra mellett Ivánka Iván volt jelen a TRIP hajón személyesen, és ő is rácsodálkozott a csodás kilátásra a Parlamentre. Iván is jelentős, évtizedes kanadai és USA-beli tapasztalatokkal tért haza, és lett itthon is angyalbefektető és startupper. Ő indította be a Hub Hub-ot is. Ide a Founder Insitute Hungary képviseletében érkezett, mint a hazai divízió társalapítója. Korábban vendégünk volt a másik két társalapító közül Bohner Tamás, a Drukka CEO-ja, Harmadik társuk Horváth Balázst, aki a Startup Grind Budapest szervezője. Az alapítók azért hozták el Magyarországra a világ legnagyobb pre-seed akcelerátorát, mivel szerintük nem is az a probléma, hogy ne akarnának a szereplők tenni az ökoszisztémáért, hanem, hogy nem biztos, hogy tudják, hogyan lehetne a legjobban fejleszteni, így a Founder Insitute segíthet ebben. Emellett a szervezet fő célja, hogy úgy felkészítse a hazai startupokat, hogy nemzetközi sikereket érjenek el, illetve nemzetközi befektetéseket is kapjanak. Ezzel elősegítve, hogy globális piacra tudjanak nőni a hazai startupok és ne mindig ugyanazt a 10 céget emlegessük, amit az elmúlt 10-20 évben. Iván is egyetért az előtte szólókkal abban, hogy a magyar ökoszisztéma azért nem haladt előre annyit, mint a balti államokban, vagy akár Kievben, mert nincs valós összefogás és anekdotákra alapoznak a szereplők a valós információk helyett. A kievi példát a Founder Institute USA-beli társalapítója, Adeo Ressi mondta itthoni bemutatkozó pitchében, aki szerint a magyar ökoszisztéma ugyan látszik az USA-ból, de főleg, mint outsourcing partner. Adeo ott is elmondta, hogy vizionárius és agilis startupokra van szükség az igazi változáshoz, hogy élhetővé tegyük a Földet.
Barna István
Barna István | Alapító, Startup Maffia
Soron következő vendégünk Barna István, a Startup Maffia alapítója volt, aki nem is gondolta, hogy ilyen szintű szervezet lesz a Műszaki Egyetemi vállalkozó diákok szervezetében, Demolában folytatott beszélgetésekből. A Startup Maffia azzal a céllal jött létre, hogy segítséget nyújtsanak az egyetemistáknak a vállalkozásindításban és növeljék az erre való hajlandóságot, ilyen irányba formálják a szemléletüket. 2019-es indulás óta már 25 meetupon vannak túl, melyeken számos elismert vállalkozó, befektető, szakértő és jogász adott elő, mint például Balogh Petya, Oszkó Péter, Pistyur Veronika, Szeles Nóra, Vámosi Róbert. Az eseményeik három részből állnak. Az első részben a meghívott előadó mesél vállalkozásáról, szakterületéről, azután pedig második részben a résztvevők szabadon kérdezhetnek tőle, így egy kötetlen beszélgetés alakul ki vele. Az esemény harmadik részében a résztvevők megvitathatják a többiekkel az ötleteiket és a vállalkozásukban felmerült problémákat.
A diákok vállalkozási hajlandósága szerencsére jelentős; az edukáció, a kockázatfelismerési-és vállalási hajlandóságot oktatás útján is erősíteni lehet. A programkínálatukat 2021-ben szélesebb körűvé szeretnék tenni, ezért a szervezőcsapatot a kezdeti 1-2 főről 8 főre bővítették. Arra törekszenek, hogy minden alkalommal egyre többet nyújtsanak.
Kovács Péter
Kovács Péter | Társalapító, Global Startup Awards
Kovács Péter is a hazai ökoszisztéma oszlopos tagja, aki a nemzetközi szinten is kiemelkedő versenyei révén jelentős rálátással bír az ökoszisztéma fejlődésére. Számára az idei év legnagyobb kihívása a rendezvények, a Global Startup Award regionális és globális döntőinek, illetve a Budapest Startup Safari online megvalósítása volt, mivel ezeknek fontos eleme volt a fizikai jelenlét. Ez utóbbi már a Művészetek Völgye szervezettel való együttműködésben történt, akik a 2020 év elején tulajdonos társsá váltak ebben a projektben. Peti optimista létére abból a szempontból közelíti meg az idei évet és a vírus okozta helyzetet, hogy minden hátránya mellett, ez egy igazán demokratikus helyzetet teremtett, már ami az üzleti életet érinti, tehát bárhol is vagy a világban, ugyanolyan feltételekkel tudsz indulni. Természetesen alapfeltételekre szükség van, mint internet, laptop, kreativitás, tudás, de az már kevésbé számít, hogy épp San Francisco-ból intézed az ügyeidet vagy a Kertész utcából. Emellett rengeteget lehetett tanulni az idei év kihívásaiból – jó vagy rossz irányú-, akik alkalmazkodni tudtak, azok fejlődni is, így szerinte, ha megúszta a betegséget, ez egy vállalkozó számára király év volt. A következő évben, években ezt a tapasztalatot és tudást fel kell használni, szem előtt tartva, hogy a különböző helyzetekhez, válságokhoz igazodva, milyen lehetőségeket tudunk teremteni magunknak, gondolva például a jelenlegi helyzetben a virtuális találkozások és kollaborációk megoldásaira vagy a korábban soha nem látott számú medtech startupok megjelenésére.
Wagner-Varady Nora
Wagner-Varady Nora | Projektmenedzser, CEU iLab
Wagner-Varady Nóra a CEU iLAB programját ismertette. A 2016-ban létrehozott inkubátor jelentős tudást és tapasztalatot halmozott fel azáltal, hogy már 50 startupot segített a fejlődésben. Az iLAB meghatározó szerepet játszhat a startupok nemzetközi piacra lépésében, mivel amerikai, osztrák és magyar lábakon áll, és rá tud épülni az egyetem nemzetközileg is kiemelkedő színvonalú üzleti tudomány-oktatására, így inkubáltjaiknak jelentős tudást tud átadni. Az inkubációs folyamat egyik célja egyébként, hogy a vállalkozásuk belső faktorain tudjanak az ötletgazdák, startupperek, csapatok változtatni, hiszen a feltételeken, külső faktorokon valamennyivel nehezebb és az első lépés ehhez is a belső változás. Az eddigi évek során több olyan hiányosságot tapasztaltak, melyeket igyekeznek az egy éves programban résztvevők számára szisztematikus formában pótolni. Az egyik fókusz terület a vállalkozáshoz szükséges mentalitás, a vállalkozási kultúra fejlesztése. Itthon ezt nem építik úgy bele már gyerekkortól fogva a tanulmányokba, mint például a skandináv országokban, így ezen a csapatok többségével dolgozni kell. A másik probléma a lean szemlélet hiánya vagy meg nem értettsége, hiszen egy startup számára a piaci validáció egy életen át jelen van, meghatározó, ám rengetegen nem értik, érzik a jelentőségét, alábecsülik, így ezen el is buknak. Ezzel összefüggően a piac felmérése szintén egy olyan dolog, melyet sokan elbagatellizálnak, nem veszik komolyan, ennek hiánya vagy a piac nem alapos ismerete azonban szintén buktató lehet egy vállalkozás indításánál. Az ismeretek és tapasztalat hiánya szintén kiterjed a tőkebevonásra is, így általános probléma, hogy a tőkebevonás előtt álló startup nem tudja, hogy mit és hogyan kellene tennie, kommunikálnia, azért, hogy a tőkebevonás mindegyik fél számára sikeres és pozitív legyen hosszú távon is.
Az eddig tapasztaltak rávilágítottak arra is, hogy központi témaként kell kezelniük a startupoknak a fenntarthatóságot, mivel ez nem egy trendi meghatározója kellene, hogy legyen egy vállalkozásnak, hanem egy alapvetése.
Év Startuppere és Startup Befektetője
Az este legizgalmasabb része az év startuppere és befektetője szavazások eredményének kihirdetése volt. A legtöbb szavazatot a startupperek közül Romhány Gergely kapta a TrustChainnel, a befektetők közül pedig Balogh Péter a Baconsulttel. Ők is megtiszteltek minket és csatlakoztak az eseményhez, így az esemény zárásaként róluk is hallhattunk néhány szót.
Év Startuppere
Romhány Gergely és a TrustChain nyerte az Év Startupja/Startuppere díjat
A 2016-ban létrehozott TrustChain jogi biztonságot hoz a digitális világba, országhatároktól, cégmérettől függetlenül mindenkinek: biztonságos online szerződéskötéssel foglalkozik jogi-technológiai téren. Gergely is úgy gondolja, hogy 2020 a startupok éve volt, itt bizonyosodott be, hogy ki a valódi startup, aki bármilyen körülményhez alkalmazkodni tud. 2020 olyan váratlan körülményeket hozott a cégek és a gazdaság életébe, amire gyorsan, agilisan, odafigyeléssel, akár teljes üzleti modell- és stratégiaváltással kellett reagálni. Számukra ez az év nagy növekedéssel járt, az év elején 100 aktív ügyfelük volt, jelenleg viszont ez a szám 2500-ra nőtt nemzetközi ügyfelekkel bővülve. A rajtuk keresztül megkötött szerződések száma februárban még 300 volt, most viszont elérte a 11.000-et. Fő ügyfeleik között a hazai befektetési alapok és klinikai kutatásokat végző cégek vannak. Gergely elmondta: amire nagyon büszkék, hogy 2020-ban az ügyfélszám és tranzakciószámok növekedése mellett, közel 100 startup cégnek segítettek a növekedéshez vagy üzleti modell váltáshoz szükséges tőkebevonásban azzal, hogy a megszokottnál gyorsabban, gördülékenyebben tudták egyeztetni és aláírni az akár több száz milliós befektetési szerződésüket.
Év Startup Befektetője
Balogh Petya és a Baconsult Kft pedig az Év Startup Befektetője Díjat nyerte!
Balogh Péter szerint 2020 a startupok éve volt, mivel rengeteg változást hozott az eddig megszokott körülményekben, és egy startupnak az ehhez való alkalmazkodás lehetőséget jelent. Persze számos iparágat és az abban működő startupot tönkretette a vírus, ám más iparágakban számtalan új lehetőséget teremtett. Így aki tudott alkalmazkodni, az megerősödve jöhet ki ebből a helyzetből. 2021 azonban újabb változásokat fog hozni, mivel a kereslet és a kínálat is nagy változásokon ment keresztül, ezért az alkalmazkodóképesség továbbra is meghatározó képessége lesz egy startupnak. Befektetőként azonban stresszesnek értékeli az évet, mely láthatóan mindenki kiterjedt, de az állami és EU-s pénzből operáló befektetési intézmények szerencsére valamilyen szinten fenn tudták tartani a piacot, illetve a portfólió cégei közül a legtöbbel sikerült megtalálni a megoldást, amivel tudnak alkalmazkodni a helyzethez. Ő örömmel vállalja fel a mentorszerepet, és azt az úttörést, amit további befektető-generációk számára végez, bízva abban, hogy sokan követik példáját.
Nyereményük az ikonikus Tőkeportál-pólón és a szép oklevélen kívül egy egyedülálló és megismételhetetlen ajándék: a Tőkeportálon kampányt indító NASA díjas Puli Space Technologies felajánlása, miszerint az USA-beli Astrobotics űrszondájára kerülő Téridő Plakettre kerül a nevük és így tudnak üzenni a jövő startupjainak.
2021-re vonatkozó kívánságok
Iván kívánsága a 2021-es évre az, hogy az emberek és ökoszisztéma szereplők jobban és többet kommunikáljanak, tudjanak egymástól segítséget kérni, anélkül, hogy csupa negatív kritikával bombáznák egymást és csak a külcsínre figyelnének, adnának.
Csongor kívánsága a 2021-es évre az, hogy startupként merjünk nemzetközi piacra lépni, és ennek megfelelően alakítsuk ki a piacra lépési stratégiát, nemzetközi mércével validáljuk az ötletet, és értsük meg a product-market fit fontosságát.
Sebi kívánsága a 2021-es évre, hogy a építő kritikákkal támogatva egymást haladjunk, és a negativitást vetkőzzük le.
István kívánsága a 2021-es évre az, hogy a startupok és ötletgazdák már a kezdetektől működjenek együtt, hiszen így segítik egymást a siker felé.
Peti kívánsága a 2021-es évre, hogy nyáron már olyan networking partit, személyes találkozót is tudjunk szervezni, ahol az ökoszisztéma szereplők tudnak találkozni, illetve, ami már régi célja, hogy minél inkább lépjünk ki a határokból, ismerjük meg a körülöttünk lévő országok startupjait, kössünk barátságokat más nemzetiségű unikornis jelöltekkel és startup ökoszisztéma szereplőkkel is. Mindazt, amiben online tudunk fejlődni addig is, megkoronázhassuk és megünnepelhessük személyesen is.
Nóra kívánsága a 2021-es évre, hogy az ökoszisztéma szereplői között erősödjön a bizalom, hiszen csak így lehet hosszútávon fenntartható, transzparens és sikeres startup ökoszisztémát építeni.
Petya kívánsága a 2021-es évre az, hogy pihenten kezdjük el, mivel a következő év is legalább olyan munkás lesz, mint a mostani. Idei évi sikere pedig, hogy a Cápáknak köszönhetően számos gyereket inspiráltak a vállalkozás irányába.
Kívánjuk mi is, hogy a feltöltődés után, egy egyszerűbb, boldog, sikeres és mindenek előtt egészséges új évünk legyen! Januárban folytatódik a Kanapé, vendégeinket hamarosan közzétesszük!