A női vállalkozók és befektetők fontosságáról
Beszámoló a nőnapi rendezvényünkről
Tőkeportál saját tartalom, 2023.14.07
Te el tudod képzelni előre a 80. születésnapodat? Azt, hogy mit akarsz ott mondani magadról, mit valósítottál meg, hova jutottál az életedben? Múlt csütörtök délután tartottuk a Nők Havának jegyében a Nőnapi Uzsonna és Networking eseményünket. A -házigazda Dintsér Andrea, a yourstory.hu megálmodója, az MVÜK Női Vezetői Klub vezetője, vendéglátónk pedig Verő Barbara, a Future Proof Consulting társalapítója volt. Hozzájuk csatlakozott Tóth Annamária tréner, aki egy hatalmas váltást követően kezdte el új pályáját. A laza, könnyed hangulatú uzsonna során komoly témákat is érintettünk. Andrea elmondta, hogy tapasztalata szerint a magyar vállalkozók töredéke tudja megfogalmazni és elmondani egy mondatban, hogy mi az ő személyes víziója és missziója, az pedig még kevesebb, aki mindezt a vállalkozására is le tudja vetíteni, a munkatársainak is át tudja adni. Mindenkinek startupperként kellene indulnia, hogy ezt megtanulja, hiszen náluk akár már az első lépés az, hogy elképzelik a 80. születésnapjukat, megfogalmazzák a víziójukat, a missziójukat, a kulcsüzeneteiket és hatásosan el is tudják mondani. Ajánlott olvasmány a témában Györffy Kinga első, Add elő magad című és második, Szabadulás a sztorifóbiából könyve, amelyekből többek között megtudhatjuk, hogy a saját sztorinkat milyen módon építsük fel és használhatjuk fel a meggyőzéstechnikában.
A férfi-női együttműködés dinamikáit latolgatva tanulságként elmondható, hogy mindkét nemnek érdemes és fontos odafigyelnie, tanulnia a másiktól. Andrea egy kutatási példán keresztül mutatta be, hogy mennyivel eredményesebb, ha egy döntéshozó csapatban mindkét nem képviselteti magát, sőt, ha korkülönbség is van köztük az még jobban növeli a helyes döntéshozás esélyét amellett, hogy lerövidül a döntési idő is. Barbara behozta azt a gondolatot, hogy az érdek alapú vezetés helyett az érték alapú vezetést kell előtérbe helyezni. Annamária elmondta, hogy a változás és főleg a változtatás önmagunkon nagyon nehéz dolog, ami az általa tartott reziliencia tréningeken is jól visszaköszön. Mindemellett a hibakultúra hiánya is nehezíti a főnök-beosztotti viszonyt. Igazságtalan gyakorlat az úgynevezett „glass rock” vagy üvegszikla effektus, ami azt jelenti, hogy a nőket abban az esetben neveznek ki vagy léptetnek elő egy magasabb státuszú pozícióba, ha kockázatos, válságközeli helyzet alakult ki. Például veszélybe kerül a cég fennmaradása vagy hírneve. Férfi mentorunk, a 11 ezer aktív követőt maga mellett tudó így a Vállalkozás-okosan-t alapító Vuray György is elmondta, hogy nem véletlenül vett maga mellé női társalapítót.
Szó volt arról is, hogy mennyire nem helyes a mai oktatási gyakorlat, amelyben az egyéni teljesítményeket mérik, ahelyett, hogy projekt alapon, csapatban dolgozva, az innovatív gondolkodást ösztönözve tanulhatnának a gyermekeink.
Pál Kata mentorunk gyerekkori tapasztalatáról beszélt. Katának, aki a BIB-ne egyik vezetőjeként ment szülési szabadságra másfél éve, 17 éves korában az USA-ban kellett helyt állnia egy cserediákprogram nem várt fordulataiban úgy, hogy akkor még a kapcsolattartás is a maximum heti egy skype hívást jelentette. Azaz teljesen önállóan hozott komoly döntéseket és próbált gyökeresen más, váratlan feltételekhez alkalmazkodni. Amikor Dél-Dakotában más társadalmi rétegből származó családban találta magát nagyon nehéz volt megérteni és felfogni az Ő gondolkodásukat, szemben a tradicionális, konzervatív neveléssel, amit Kata erdélyi származása miatt is vitt magával. A tanulás és oktatás mindemellett csodálatos élmény volt számára, a hazai poroszos kultúrához képest. Ott az agilitást, a proaktivitást, a kérdezést, a kreatív képességeket értékelték még a legegyszerűbbnek tűnő iskolában is. Hazatérve sem volt könnyű újra beilleszkednie, ráadásul az itthoni gimnáziuma nem ismerte el kinti tanulmányait és újra érettségizett, de végül így került minden a helyére.
Érdekes és egyben tanulságos volt Andrea története egy cég közelmúltbeli munkatárskereséséről, ahol a nők az állásinterjúk során átlagban eleve 30%-kal kevesebb fizetést kértek, mint a férfiak. Mindez visszavezethető a nemek közötti önértékelési különbözőségekre többek között.
A délután gyorsan eltelt, így már csak egy laza uzsonnára és kávézásra, ismerkedésre maradt idő.