Tovább hódít a crowdfunding, a válságálló vállalkozások piactere
Meghoszabbították az ECSPR-nek való megfelelés határidejét
2022.07.27. – Tőkeportál saját tartalom
Szerző: Mátravölgyi Álmos
A Crunchbase adatai alapján áprilisban a kockázati tőkebevonások (VC befektetések) volumene egy éves negatív értéket mutatott. Az idén áprilisi 47 millió dolláros volumen 10%-al elmarad az egy évvel korábbitól. A befektetéscélú közösségi finanszírozási piacon azonban 2022 első felében növekedés tapasztalható az előző év hasonló időszakához képest – az Arora Project adatai alapján – ezáltal egyre nagyobb szerepet tölt be ez a módszer a startupok finanszírozásában, és egyre több innovatív KKV fordul ehhez a megoldáshoz, azaz a tőkebevonást márka-és közösségépítéssel kombinálni képes crowdfundinghoz. A Republic tulajdonában lévő Arora platform, amely a crowdfunding piacot monitorozza, május végéig több mint 215 millió dolláros tőkebevonással számolt 2022-ben, ami 7,5%-os növekedés a tavalyi év hasonló időszaki 200 milliójához képest. Ez egyrészt a tőkebevonási piac csökkenéséhez képest, és szezonálisan is szép eredmény, mert crowdfundingban jellemzően a negyedik negyedév környékén tapasztalható az igazi fellendülés. Az Arora adatai szerint az USA-ban tavaly 502 millió dollár volt az összes tőkebevonás.
Ahogy említettük korábban, a globális crowdfunding piac 2021-ben elérte a 12,27 milliárd dollárt, ami a Statista előrejelzései szerint 2027-re várhatóan megduplázódik. Idén ez a trend tovább erősödött, sőt monumentálisnak ígérkezik, köszönhetően a szabályozásnak: az USA-ban a crowdfunding révén történő, a Reg CF és Reg A szabályozás évi 5, illetve 75 millió dollárra növelte a kampányok révén bevonható tőkét, egyidejűleg az ECSPR-ral, az európai rendelet igyekszik szabályozni ezt a finanszírozási formát. Ahogy arról több cikkünk szólt, az eredetileg ez év novemberéig megszerezendő tevékenységi engedély megszerzési határidejét az Európai Bizottság az Európai Értékpapír-felügyelettel (ESMA) történt konzultáció alapján, a szolgáltatók és a felügyeletek túlterhelésének elkerülése érdekében néhány héttel ezelőtt egy évvel meghosszabbította.
Krishan Arona, az Arora projekt CEO-ja megjegyezte, hogy bármennyire is szerencsétlen volt a COVID-19 járvány a nagyobb kockázatitőke társaságokra és a teljes amerikai gazdaságra nézve, arra kényszerítette az alapítókat, hogy a tőkebevonás alternatív módjait keressék. Olyan, mintha az alapítók most döbbennének rá a befektetéscélú közösségi finanszírozásra és azt kérdeznék: Miért nem ezt csináltam az elején? Krishan egy érdekes hasonlattal szemléltette, hogy mi várható szerinte az elkövetkező években. „Amint megjelent az internet, a sebessége egyre gyorsabb és lefedettsége egyre szélesebbé vált. Ez egy fokozatos fejlődés volt. Szerintem ez történik most a befektetéscélú crowdfundinggal is. Egyre nagyobb és nagyobb piaci részesedést szerez.”
Hagyományosan a részvénybefektetés jelentős tőkebefektetést igényel, így csak a nagyobb vagyonnal rendelkező magánszemélyek számára elérhető. Ezzel szemben a befektetéscélú közösségi finanszírozás sokkal alacsonyabb belépési korlátot kínál. Nincs szükség hatalmas tőkére ahhoz, hogy valaki éljen ezzel a lehetőséggel. Az alacsony belépési küszöbnek köszönhetően pedig lehetőség van a kisebb összegű befektetések diverzifikációjára is. A legtöbb platformon – a befektetői tesztek alapján mért tapasztalati szinttől függően – akár már pár dolláros nagyságrendben be lehet fektetni az egyes kampányokba, ezzel csökkentve a bedőlés és nemteljesítés kockázatát. Ideális esetben érdemes a teljes befektetésre szánt összeget elosztani 10-15 kisebb üzletre 3-5 év alatt, diverzifikálva földrajzi elhelyezkedés, iparág, méret és értékpapír típusok szerint. Türelemmel és némi utánajárással, na meg persze a megfelelő ajánlatok kiválasztásával jó megtérülésű portfólió építhető ki az évek alatt.
Mindazonáltal nem szabad megfeledkezni arról, hogy ez a megtérülés legjobb esetben is általában 3-5 éven belül realizálható, tehát hosszú távon kell gondolkodnia annak, aki ilyen módon fektet be. A diverzifikáció azért is fontos ebben az esetben, mert a korai fázisú cégbe történő befektetéseknek a várható magas hozamok mellett igen nagy kockázata is van, így minél több cégben lesz tulajdonos egy befektető annál kevésbé lesz kiszolgáltatott az egyes iparágakra vonatkozó üzleti és gazdasági szabályozásoknak, előre nem látható körülményeknek. A Tőkeportál részletes kockázati tájékoztatót tesz közzé minden meghirdetett kampány esetében, amit az ECSPR rendelet I. mellékletében részletesen bemutatott KIIS (Key Investor Information sheet)-en is részletesen előír.
Egy másik megfigyelhető trend, amiről már szintén beszámoltunk korábban, a közösségi finanszírozási szolgáltatók között a saját platformon való tőkegyűjtés. Erre újabb kiváló nemzetközi példa az Invesdor legutóbbi gyűjtése, ami egy finn, német és egy osztrák platform egyesülése révén idén júliusban 3 nap alatt 2,1 millió eurót gyűjtött átválható kötvények formájában, amik 8%-os éves kamatot fizetnek. A 2012-ben Finnországban alapított platform közel 10 éves működése során 533 támogatott projektről számol be, amelyek több mint 330 millió eurót gyűjtöttek össze 127 000 regisztrált felhasználójuk segítségével. A frissen bevont tőkéből az EU-n belüli működésre vonatkozó engedély megszerzésén túlmenően egy vagy két további európai crowdfunding platform integrálását is tervezik megvalósítani a következő 24 hónapban. A felhasználószám növelése és földrajzi értelemben vett diverzifikációja szempontjából a Benelux és/vagy skandináv régióra fognak összpontosítani. A vállalat új eszközosztályokat is szeretne bevezetni, miközben növelni kívánják a másodlagos piacion való kereskedési lehetőséget – nyilatkozta Christopher Grätz, az Invesdor vezérigazgatója.