Vállalkozz, de okosan! Szilágyi Anita és Vuray György I Kanapé Pitch vol 76. I Tőkeportál Podcast
Vállalkozz, de okosan!
Avagy tanulj mások bőrével.
Kanapé podcast, 2023. szeptember 26.
Tőkeportál saját tartalom
A Tőkeportál Kanapé Podcast sorozatának mostani adásában bemutatkozik a Vallalkozas-okosan.hu-tól ismert szakértőcsapat, a Vallalkozas-okosan.hu alapítói, Szilágyi Anita és Vuray György. A szakértőpáros bepillantást izgalmas mindennapjaikba, a nem várt nagy sikereikről és a nagyon várt elmaradt sikerekről is egyaránt. Ma már 15 ezer fős aktív Facebook csoportjukat vállalkozáswiki-nek is hívják, mert ott szinte minden jó kérdésre választ kaphat a vállalkozó.
Az alábbiakban közreadjuk az adás összefoglalóját, amit teljes terjedelmében meghallgathattok itt:
Hogy rögtön egy erős képpel kezdjünk: előfordult már, hogy az életmentést vállalva úsztak be a cápák közé, hogy kimentsék a vállalkozóikat. De a gyakori helyzet az, hogy abban segítenek, hogy az adott üzleti szituációban hogyan kell pragmatikusan és hatékonyan megérteni, sőt megoldani a problémákat.
Anita és Gyuri bemutatják a vállalkozásukat és azt, hogy milyen helyzetben érdemes hozzájuk fordulni. Kezdő, középhaladó és haladó vállalkozók számára is egyaránt hasznos szolgáltatásokat nyújtanak, hiszen Anita közgazdász, mérlegképes könyvelő és adótanácsadó és 30 éve dolgozik a szakmában. Gyuri mindig vállalkozóként tevékenykedett, amelyet 1996-ban kezdett ingatlanközvetítéssel, majd hitelezéssel. 2008-ban ismerkedtek meg, és másfél éven át dolgoztak egy patikákat üzemeltető cégcsoporton, aminek pénzügyi támogatásra és válságkezelésre volt szüksége. Majd 2011-ben indultak el egy honlappal, aminek induló és működő vállalkozók voltak a célcsoportjai. A fő profiljuk az volt, hogy a vállalkozók megértsék, hogy melyek azok a gazdasági és egyéb adminisztrációs szabályok, ismeretek, amelyek vonatkoznak rájuk, illetve érintik őket, és ezeket megtanulják értelmezni és a gyakorlatban jól alkalmazni. Tizenkét éve már elérték azt, hogy nagy cégek képviselői is hozzájuk fordulnak, és egyre több elégedett ügyfél hálás nekik, amiért egyszerűen és érthetően adják át számukra a tudást.
Anita 2012 decemberében írt egy cikket a KATA törvényről, aminek őrületes sikere volt, és onnantól kezdve elképesztő módon megnőtt a látogatottságuk, így elterjedt, hogy a kis- és középvállalkozásoknak milyen hasznos dolgokat tudnak tanácsolni. A kimondottan slágertermékünk a KATA volt, és az ezzel kapcsolatos tanácsadás, adminisztráció. Majd a törvény változása miatt a már meglévő Facebook csoportjuk, a Vállalkozás okosan létszáma, hirtelen egy-kétezerrel megnőtt, és jelenleg tizenhétezer aktív taggal működnek.
A szolgáltatásuk alapesetben egy általános tájékoztatás általános problémákról. Erre a célra hozták létre a vállalkozói képzésüket, amely segít a vállalkozóknak megtervezni vállalkozásukat, beleértve a marketing, üzleti terv, piackutatást és a költségek elemzését, valamint a vállalkozási és adózási forma kiválasztását is. Megismertetik a képzésen keresztül az átalányadót és annak előnyeit, hiszen a törvénymódosítás óta a KATA-t csak azok választhatják, akik kizárólag magánszemélyeknek nyújtanak szolgáltatást, ráadásul főállású vállalkozók. Megosztják az adózás optimalizálásának fontosságát is, azoknak, akiknek konkrét, komoly kérdéseik vannak személyes tanácsadást tartanak előzetes kalkuláció után.
A vállalkozások mindig változnak és fejlődnek, és fontos a folyamatos tanulás és a tervezés. Gyuri és Anita együttműködnek nagy cégekkel, mint például a Billingo, a K&H és a Menedzser Praxis, hogy segítsenek azoknak a vállalkozóknak, akikre a nagyobb vállalatok is figyelnek. A K&H esetében kezdetben a Cápák között versenyzőit készítette fel a Gyuri, hogy amikor odakerülnek a cápák elé, akkor azért 6-8-10 lényeges mondatot el tudjanak mondani, és legalább a saját vállalkozásuk számait lássák át, hiszen azért a cápák két kérdésből kiderítik, hogy mennyire ért a saját vállalkozásához a jelentkező. Mostmár a nyerteseket okosítják ki üzleti és pénzügyi tervből és adózási, vállalkozási formákról.
A beszélgetés során hangsúlyozták, hogy az egyszerűsített megoldások és az automatizációk is hasznosak lehetnek, de mindig szükség van a szakember tapasztalatára, tanácsára és segítségére az adózás és a gazdasági tervezés terén. Gyuri és Anita úgy érveltek, hogy minden vállalkozónak fontos a tanulás és a fejlődés, és nem kell minden hibát saját bőrünkön megtanulni, ott van arra mások bőre is, akkor, ha egy jó tanácsadó időben kért tapasztalatára bízzuk magunkat.