Kockázati tőkebefektetések a globális gazdasági kockázatok árnyékában
2022.05.25. – Tőkeportál saját tartalom
Szerző: Ubránkovics Ádám
Az európai induló vállalkozások finanszírozása 16%-kal fog csökkenni – áll a jelentésben. A nyilvános piacok visszaesésével kapcsolatos aggodalmak és a befektetői étvágyat visszafogó geopolitikai aggályok miatt az eddigi adatok azt mutatják, hogy az európai technológiai vállalatokba történő befektetések nem tudnak lépést tartani a 2021-es rekordtempóval.
A teljes finanszírozást nagymértékben az európai fintech startupok – köztük a Checkout.com, a Qonto és a Scalapay – által összegyűjtött „megaround”-ok vezérelték. Bár még a virágzó fintech szektorban is csökkent az ügyletek teljes száma az előző év azonos negyedévéhez képest, ami azt jelzi, hogy a finanszírozás lassulhat.
Forrás: CB Insights „State of Venture”
Az amerikai székhelyű startupok is várhatóan kevesebb befektetéssel fognak számolni, a finanszírozás 61 milliárd dollárra várható. Ez 13%-os visszaesést jelent az előző negyedévhez képest, és 2020 óta a legalacsonyabb negyedév.
Annak ellenére, hogy az első negyedéves ügyletek értéke alacsonyabb volt, mint 2021-ben minden negyedévben, a szám még mindig meghaladta a 2010-ig visszanyúló, 2021 előtti negyedéves értékeket. A PitchBook elemzői szerint a kockázatitőke-ügyletek aktivitása valószínűleg késleltetett reakciót fog mutatni a nyilvános piac lassulására – ezt a tendenciát figyelni kell a következő negyedévben.
Forrás: CB Insights „State of Venture”
Ázsiában a kockázati piac nem mentes a finanszírozás globálisan tapasztalható csökkenésétől. A legnagyobb esést az eddig 12,7 milliárd dollárt gyűjtő ázsiai startup vállalkozások fogják tapasztalni, a finanszírozás 31%-kal zuhan ebben a negyedévben. A kontinens kockázati finanszírozása 36,6 milliárd dollárra esett vissza az első negyedévben, ami 7 százalékos visszaesés az előző év azonos negyedévéhez képest.
Ázsiának több olyan ellenszéllel kell szembenéznie, mint az Egyesült Államoknak – talán még nagyobb mértékben is. A kontinens legnagyobb kockázati tőkepiaca – Kína – még mindig a COVID-válsággal küzd, mivel az új omicron változat terjed, és egyre több zavart okoz az ellátási láncban.
Forrás: CB Insights „State of Venture”
A Szilícium-völgy híres startup-akcelerátora, az Y Combinator azt tanácsolta az összes portfóliócég alapítójának, hogy tervezzenek a legrosszabbra, és a következő 30 napban készüljenek fel a gazdasági visszaesésre a költségek csökkentésével és a szolgáltatásaik kiterjesztésével. Az Y Combinator egy feljegyzésében azt mondta, hogy ha egy vállalat pénzt szeretne gyűjteni a következő 6-12 hónapban, akkor ezt a visszaesés csúcsán teheti meg.
A kockázati tőketársaságok nagy része figyelmezteti az alapítóikat a finanszírozás lassulására, ugyanakkor úgy gondolják, hogy a stabil társaságok túl fogják élni ezt az időszakot.
Mely ágazatok szenvednek a leginkább?
„A fintech, a digitális egészségügyi területek és a kiskereskedelmi technológia várhatóan a legélesebb visszaesést tapasztalja – a kiskereskedelmi technológia finanszírozásának 50%-os csökkenése a legmagasabb” – áll a CB Insights jelentésében. Globálisan a befektetők körülbelül 1443 ügyletet írtak alá a fintech szegmensben 2022 első negyedévében, ami valószínűleg 1038-ra csökken a második negyedévben. Eddig körülbelül 519 ügyletet írtak alá a fintech szegmensben a második negyedévben, a kiskereskedelemben körülbelül 891-et.
Eközben 2020 óta először 100-nál kevesebb „unikornis” lesz egy negyedévben. Várhatóan csak 62 induló vállalkozás válik „unikornissá” a második negyedévben. Az Egyesült Államokat és Ázsiát sújtják a legsúlyosabban – 43, illetve 67 százalékos csökkenés várható az 1 milliárd dollár cégértékkel rendelkező vállalkozások számában. Az első nyilvános ajánlattételek (IPO) is kiszáradnak, mivel a nyilvános piacok változékonyak maradnak. A jelentés szerint a negyedévben várhatóan csak 92 vállalat kerül tőzsdére – ez 34%-os csökkenést jelent az előző negyedévhez képest, és kilenc éves negyedéves mélypontot jelent.
A kockázati tőkebefektetések lassulásának a jele egyértelműen kirajzolódik a második negyedévben, mivel a befektetők átértékelik a helyzetet az infláció, az ukrajnai háború, a rossz IPO-piac és a recesszió lehetősége fényében.