Reprezentatív befektetői kérdőíves kutatásunk eredménye
Tőkeportál saját tartalom
Temesvári Bálint Márton, 2024.01.15.
Befektetői stratégia, motivációk, kockázatviselés
Mivel a befektetők állnak a közösségi finanszírozás középpontjában, a kampányokat indító cégek és a Tőkeportál szempontjából is kulcsfontosságú igényeik minél jobb megismerése. A kérdőív eredményei alapján az alábbiakat hat faktor azonosítható:
- Visszatérő befektetők: 75%-uknak több befektetése van a Tőkeportálon.
- Többszörös befektetők: 71%-uk befektetési portfólióval rendelkezik. A magyar lakossághoz képest átlagosan magasabb kockázatviselési hajlandóságra utal, hogy a kitöltők 71%-a tőzsdén jegyzett vállalkozások részvényeit is birtokolta már és 41% tartott kriptovalutát, valamint 56%-uk valamilyen befektetési alap, vagy ETF befektetéssel is rendelkezett. A kitöltők 75%-a már korábban a Tőkeportálon is befektetett.
- Diverzifikációra törekednek: 56%-uk többségében biztonságosabb befektetések mellé kockázatosabb eszközöket is vesz, míg 24%-uk többségében csak kockázatos eszközöket tart.
- Türelmes befektetők: 62%-a crowdfunding befektetései után 5 év vagy azon túli időtávon bízik profitot hozó kiszállásban. De azért 18%-uk hamarabb várja a profitrealizálást.
- Nem elrugaszkodottak az elvárt hozamok terén: az egész crowdfunding befektetési portfólióra, figyelembe véve a statisztikailag várható bukási arányokat, 40%-uk 10%-a alatti, 22%-uk 10- és 20% közötti, 38%-uk pedig 20% feletti éves hozamot vár.
- Jelentős altruista motivációkkal rendelkeznek: A válaszadók mindössze 47%-a tekinti a közösségi finanszírozás egyik legnagyobb előnyének a magas hozam elérését, ezzel szemben 68% a hazai startupok és kisvállalkozások támogatását és a róluk történő információszerzést tartja első számú szempontnak. Ez az impact hatás gyakorlása
Szolgáltatások
Kikértük felhasználóink véleményét néhány jelenlegi szolgáltatásunkról és potenciális jövőbeli fejlesztési tervünkről is:
- Iparágak szempontjából elsőszámú érdeklődés az IT, és a Food A válaszadók 78%-a informatikai technológiai, ezen belül 64% AI technológiával kapcsolatos, 55% a fintech, 36% pedig az ingatlan szektorból és -technológiából látna legszívesebben többet a Tőkeportálon. Emellett jelentős az érdeklődés egyéb technológiák (HRtech, insurtech, irányába, és a nemzetközi trendeknek megfelelően a reformétkezéssel és a fenntarthatósággal kapcsolatosan jelentős az érdeklődés.
- Jelentős a másodlagos piac bevezetése iránti érdeklődés, de eltérő motivációkkal: A kitöltők 47%-a egy másodlagos piac megléte esetén szívesen vásárolna a már lezárt kampányokkal rendelkező startupokból részesedést, 26% aktívan kereskedne a startup részvényekkel, 12% pedig a gyorsabb kiszállás elérésére törekedne részesedése eladásával. A Tőkeportál az ECSPR engedélyezés kapcsán válik jogosulttá a másodlagos piac kialakítására.
- Nemzetközi befektetési lehetőségek iránt is jelentős az érdeklődés: befektetőink 81% szeretne látni és befektetni Magyarországon kívüli startupokba is a Tőkeportálon, de közülük 30% többségében továbbra is magyar alapítású cégekbe fektetne többségében
- Kölcsöncélú kampányok bevezetése Peer-to-peer lending: a kitöltők 84%-át érdekelné a cégeknek nyújtott peer-to-peer kölcsön, viszont 28% ragaszkodna ahhoz, hogy a kötvényeket a később részvényekre lehessen váltani. (Mivel a 2023-ban reformként kommunikált új jogszabály, ami lehetővé tette a kezdő vállalkozásoknak az átváltoztatható kölcsön felvételét, rögtön korlátos is lett MNB engedély nélkül 150 M Ft vonható így be egy befektetőtől, a Tőkeportál ECSPR engedélye megoldja a külön engedélyeztetési eljárás mellőzését évi 5 M EUR értékben!)
- A Tőkeportál hírlevelei: Felhasználóink 48%-a rendszeresen, 44% pedig elvétve, de olvassa a hírlevelet. (A hírlevél átlagos kinyitási aránya stabilan és évek óta 40% feletti, de vannak 75% feletti hírleveleink is.)
- Igény a részletesebb hírekre a kampányokról és több startup-hírre: 57%-a szeretne a kampányok speciális híreiről több tartalmat látni, 47% pedig minél több magyar és nemzetközi startupról szeretne értesülni függetlenül attól, hogy részt vettek- e közösségi finanszírozásban.
- Jogtudatosság: a közösségi finanszírozás kereteit jelentő jogszabályok alapvető ismerete általános.
E kérdőívben az idei év egyik (de nem egyetlen) fejlesztési irányát, az ingatlancélú kampányok indításának várható sikerét részletesebben feltérképeztük.
- Szívesen fektetnének több típusú ingatlanba is: a befektetők 7 különböző típusú ingatlanból az alábbi arányban fektetnének be:
- A befektetők a hozamra, az ingatlanfejlesztő múltjára és az ingatlan elhelyezkedésére fókuszálnak: Az ingatlan alapú eszközökbe történő befektetésnél 86% számára a kalkulált megtérülés, 82%-nak az ingatlanfejlesztő cég múltja, 78%-nak az ingatlan elhelyezkedése a meghatározó.
- Nincs kannibalizmus: a startup- és az ingatlancélú kampányok jól megférnek egymás mellett: 45% többet fektetne be a Tőkeportálon, ha lehetőség lenne ingatlancélú befektetésre is. Fontos kiemelni, hogy 34% úgy nyilatkozott, hogy a többletbefektetését megosztaná a startup és az ingatlancélú projektek között. Ebből következően az ingatlancélú projektek bevezetése pozitívan hatna a startup projektekre is.
Az év során újabb kérdéseket fogunk feltenni, és folyamatosan nyitva hagyjuk a válaszadási lehetőséget az alábbi linken:
Várjuk hozzászólásaitokat a hello@tokeportal.com címre!